You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
Answer:
$100.4
Step-by-step explanation:
Compound Interest Formula:
A = P
1 + 
=> A = 100 x ( 1 +
)^1 = 100.4 (If they asked ... interest rate ... per year, if not then depends - most likely to be days and therefore you will need to change 1 year = 365 days and you will also need to change 1 in the formula above to 365, then you will get the right ans)
Answer:
(x+2) + x + (x+4) = 2(1/2) + 2(x+3)
Step-by-step explanation:
They are equal to each other and the rectangle has 2x more perimeter
The triangle would be divided in half from that rectangle.
Sorry If this is confusing I am not very good at explaining things.
Answer:
$5.99 for 1.5 lbs of gumballs
Step-by-step explanation:
You want to buy One and a half pounds of gumballs for $3.99 per pound. It is 3.99 for one pound of gumballs, so the price for half a pound of gumballs is half of that price.
3.99 / 2 = 1.995
Then add the price of 1 pound
3.99 + 1.995 = 5.985
Then you can round that up to 5.99