1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
12

Use long division to find the quotient below

Mathematics
1 answer:
Alla [95]3 years ago
3 0

Answer:

4x^2-2x+6

Step-by-step explanation:

I did it on paper

(8x^3+20x^2+36)/(2x+6)=4x^2-2x+6

You might be interested in
Pranav bought four candy bars for a total<br> of $12. How much did each candy bar<br> cost?
anastassius [24]
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
5 0
2 years ago
PLSSSS HALLPP!!! DUE TODAY!!! PLS AND THANK YOU!!
3241004551 [841]

Answer:

$100.4

Step-by-step explanation:

Compound Interest Formula:

A = P(1 + \frac{r}{100})^{t}

=> A = 100 x ( 1 + \frac{0.4}{100})^1 = 100.4 (If they asked ... interest rate ... per year, if not then depends - most likely to be days and therefore you will need to change 1 year = 365 days and you will also need to change 1 in the formula above to 365, then you will get the right ans)

7 0
3 years ago
Scott is selling baseball hats at the store he works at and makes 8% commission on anything he sells. His total sales for one da
jarptica [38.1K]

Answer:

E baboom

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the perimeters of each shape are equal, which equation can be used to find the value of x?
Brums [2.3K]

Answer:

(x+2) + x + (x+4) = 2(1/2) + 2(x+3)

Step-by-step explanation:

They are equal to each other and the rectangle has 2x more perimeter

The triangle would be divided in half from that rectangle.

Sorry If this is confusing I am not very good at explaining things.

4 0
3 years ago
1.5 lbs of gum balls I want to buy it’s 3.99 per pound
zubka84 [21]

Answer:

$5.99 for 1.5 lbs of gumballs

Step-by-step explanation:

You want to buy One and a half pounds of gumballs for $3.99 per pound. It is 3.99 for one pound of gumballs, so the price for half a pound of gumballs is half of that price.

3.99 / 2 = 1.995

Then add the price of 1 pound

3.99 + 1.995 = 5.985

Then you can round that up to 5.99

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of a circle with a diameter of 26 centimeters?
    15·1 answer
  • The perimeter of a​ standard-sized rectangular rug is 40 ft. The length is 2 ft longer than the width. Find the dimensions.
    11·1 answer
  • Geometry this is for homework. Thanks for you're help.
    14·1 answer
  • Find the values of I and y.
    8·2 answers
  • Liam works as a groundskeeper at a racetrack, where he is part of a bigger crew. When x people are working on the crew, it takes
    15·1 answer
  • How much bigger is 1 1/4 than 5/8
    13·2 answers
  • Zack flips a coin and rolls a number cube with sides labeled 1 to 6. What is the probability that he gets heads and a number gre
    10·1 answer
  • For an end-of-year party, Ms. Wilson purchased 98 stickers and 56 lollipops. Each student will receive an equal number of sticke
    8·1 answer
  • The profit a company earns every month depends
    8·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (13,7 ) and (13,11)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!