1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
3 years ago
8

Joanne and Patrick work for two different corporations. Joanne's company is very structured, follows rigid rules, and expects em

ployees to behave in a certain manner. Patrick's company is a little more relaxed, and they tend to take each day as it comes. Which of the following cultural differences contributes to this difference in the way these corporations operate?
a. Joanne's company is high in feminine culture, whereas Patrick's company is high in masculine culture
b. Joanne's company functions with a low power distance, whereas Patrick's company functions with high power distance
c. Joanne's company functions with a high uncertainty avoidance, whereas Patrick's company functions with low uncertainty avoidance
d. Joanne's company functions with short-term orientation, whereas Patrick's company functions with a long-term orientation
Business
1 answer:
snow_lady [41]3 years ago
7 0

Answer: c. Joanne's company functions with a high uncertainty avoidance, whereas Patrick's company functions with low uncertainty avoidance

Explanation:

This uncertainty avoidance would propel Patrick's company to be unstructured and negligent.

You might be interested in
What does Pa think is too close to the Ingallses' house?
AlekseyPX
C a well cause it will always be closer
7 0
3 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
A __ in the money supply will cause interest rates to decrease, which, in turn, causes spending to__
gogolik [260]

Answer:

A <u>increase</u> in the money supply will cause interest rates to decrease, which, in turn, causes spending to <u>increase.</u>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your friend wants to open a clothing shop. A necessary capital resource is a
saw5 [17]

Answer: Your friend wants to open a clothing shop. A necessary capital resource is a <u>place to open the shop.</u>

Explanation: Capital is the element constituted by money and infrastructure, which are needed to take advantage of human and natural resources in the productive process, considered as essential by the capitalists, since without money and other economic resources, companies cannot settle and industries, because they need it to have facilities, furniture, machinery, buy raw materials, pay staff, and so on.

6 0
3 years ago
The following lots of a particular commodity were available for sale during the year: Beginning inventory 10 units at $30 First
irakobra [83]

Answer:

Fifo Ending Inventory = $ 690

Explanation:

The first in first out method implies that only the units at the end are left out in the ending inventory.                

Fifo Ending Inventory = $ 690

10 units from third purchase at $ 35= $ 350

10 units from second purchase at $ 34= $ 340

Total 20 units FIFo method = $ 690

Working

         

                                                                  Total Cost

Beginning inventory        10 units at $30           $ 300

First purchase                 25 units at $32            $ 800

Second purchase            30 units at $34            $ 1020

Third purchase                10 units at $35            $ 350

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Help please! and thank you &lt;3
    6·2 answers
  • All of these are examples of subsidy except ____________________.
    11·2 answers
  • On January 1, 2021, a company signs a 25-year lease for land. Annual payments of $20,000 begin on December 31, 2021. The company
    6·1 answer
  • I want to study accounting at levels 2 and 3. What can you offer me in my choice of subjects? Would this come under 'Business'?
    8·1 answer
  • In November 2017, Treasury 4 1/2s of 2044 offered a semiannually compounded yield to maturity of 2.66%. Recognizing that coupons
    11·1 answer
  • Gerald wants to find out the net income of his business for the last quarter. He deducts the cost of goods sold from the revenue
    13·1 answer
  • A well-defined road map to achieving a career goal is a/an: ​
    7·1 answer
  • Scientists assign each kind of organism a universally accepted name in the system known as:.
    7·2 answers
  • The ________ of an ad is defined as the average number of times a person must see or hear a message before it is truly received.
    7·1 answer
  • If a buyer has a critical or more important use of the product then the inelasticity of the demand increases. what factor is aff
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!