Answer:

Step-by-step explanation:
h(x) + g(x) = 

Answer:
Marine pollution is a major problem because it <em>endangers marine life that ingests the pollution which affects us when we eat fish or seafood, makes the ocean less safe for humans to swim in, and the ocean can't function the way it's meant to when unpolluted.</em>
Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
Answer:
<h2>There are needed 3 burgers to reach the maximum measure of happiness of 25.</h2>
Step-by-step explanation:
The given function is

Where
is the number of burgers and
the measure of happiness.
To find the maximum burgers needed to reach the maximum happiness, we just need to find the vertex of this function, which is defined as
where
, and
,
, replacing these values, we have


Therefore, there are needed 3 burgers to reach the maximum measure of happiness of 25.
So for this, we will be using proportions. In this case, our proportion will be 
Firstly, cross-multiply: 36 = 3x
Next, divide both sides by 3 and your answer will be: 12 = x