-5+-12 is -17
For lack of a better metaphor, it's like digging a pit deeper than it already is.
Answer:
Step-by-step explanation:
17) B. They are adding 2 to both sides.
18) A. A segment is equal to itself.
19) D. They are multiplying both sides by 2.
20) C. They are simply swapping the left and right hand sides of the equation
Answer:
75 cents
Step-by-step explanation:
$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon