1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
3 years ago
14

Felicity is planting a garden. Should she measure the perimeter or area to find how much dirt she needs to cover the garden?

Mathematics
1 answer:
Alex_Xolod [135]3 years ago
4 0
She wants to fill the garden with dirt so she should measure the area. If she were building a fence outside the garden then she'd measure the perimeter. 
You might be interested in
Which comparison statement is true? A. 7.24 < 7.240 B. 7.24 > 7.240 C. 7.24 = 7.240
KIM [24]
The answer is c they are equal to each other because the zero does not add anything to that number it is a place holder.


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me out please I don’t understand?
zepelin [54]

Answer:

ya i dont either

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.
KiRa [710]

Answer:

1863 meters^{2}

Step-by-step explanation:

( 23 x 12 ) x 2 = 552

69 x 19 = 1311

 1311

<u>+552</u>

= 1863 meters^{2}

8 0
2 years ago
you plan to cover the entire surface area of a cylindrical dart board with cork. find the surface area of the dart board if the
Assoli18 [71]
So the amount needed=area of circle times height
area formula=pi times radius^2
height=3/4

so
pi=aprox 3.14
radius=7
3.14 times 7^2
3.14 times 49
153.86
times 3/4
115.395 in^3

answer is 115.4 cubic inches


5 0
3 years ago
What is the answer to this question with work I need it ASAS
PtichkaEL [24]

The answer is 7 3/4 inches.

I noticed the word "train" in the problem and I knew I had to help you! :)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the lateral area for the cylinder with the given measurement. r = 4, h = 5
    13·2 answers
  • Which of the following inequalities matches the graph?
    11·2 answers
  • Two thirds times x plus 13 equals twenty two
    5·1 answer
  • Please help I don't get it
    8·1 answer
  • Solve the quadratic equation x2+2x+3​
    6·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • Charlie has a $30 smoothie gift card. Each time he uses the card to buy a smoothie, $2 is deducted from his card. If the balance
    11·1 answer
  • THREE Sweet potatoes cost 1.35 what is the unit price?
    7·1 answer
  • Write as a single power of 6<br> (6^5)^4
    9·1 answer
  • A home has three bedrooms, 2 baths, a pool, and an attached workshop. The asking price is $ 450,000; the square footage is 2,255
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!