1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
14

The following is a portion of the current assets section of the balance sheets of Avanti's, Inc., at December 31, 2020 and 2019:

12/31/20 12/31/19 Accounts receivable, less allowance for bad debts of $9,191 and $17,208, respectively $177,589 $235,235 Required: a. If $11,944 of accounts receivable were written off during 2020, what was the amount of bad debts expense recognized for the year? (Hint: Use a T-account model of the Allowance account, plug in the three amounts that you know, and solve for the unknown.)
Business
1 answer:
elena55 [62]3 years ago
7 0

Answer:

$3,927

Explanation:

Bad debt expenses:

= Ending balance of allowance account + Write offs - Beginning balance of allowance account

= $11,944 + $9,191 - $17,208

= $3,927

                               <u> </u><u>Allowance for bad debt account</u>

Particulars                 Amount      Particulars                             Amount

Write offs                    $11,944         By balance b/d (beginning) $17,208

To balance c/d (ending) <u>$9,191</u>      Bad debt expense                 <u>$3,927</u>  

Total                             $21,135                                                     $21,135

Therefore, the amount of bad debts expense recognized for the year is $3,927.  

You might be interested in
Suppose you purchase from a supplier at $4 per unit a part with which you assemble red widgets. on average, you use 50,000 units
joja [24]

The problem is missing some parts:

First, how many parts should you purchase each time you place an order.

H=.2*$4 = $0.80

S= $800

R = 50,000

 

Q = 2SRH

= 2(800) (50000) (.8)

= 10,000 units

 

The second question is how many timer per year will you place orders.

Required order = R/Q

= 50000/10000

= 5 times

4 0
3 years ago
1. A parent provides consulting services to its wholly-owned subsidiary during the year. The parent charged the subsidiary $600,
Fed [463]

Answer:

C

Explanation:

When consolidating parent and a wholly-owned subsidiary we aim to eliminate entries related to the inter company services. Since the subsidiary had recorded a debit to service expense when it was rendered, the adjusting entry would be a credit to the service expense amount by the same figure charged i.e. $600,000 in this case

6 0
3 years ago
To indicate grouping in access, select _____ as the entry in the total row for the field to be used for grouping
Vinvika [58]
<span>Select the Group By function. This makes it so that records of the same group are placed onto a single record with a column that is added and holds a nested table of the remaining columns. This function also returns a table with records grouped together based on the values in one or more columns.</span>
3 0
3 years ago
A company uses the periodic average cost method to account for inventory. For the year, the company had the following beginning
labwork [276]

Answer:

The amount reported for ending inventory is incorrect because management used a simple average instead of weighted-average to calculate the unit cost of inventory for the year.

Explanation:

a. Using weighted-average

Number of units available for sales = 100 + 400 + 800 = 1,300 units

Cost inventory available for sale = (100 * $2,800) + (400 * $3,000) + (800 * $3,200) = $4,040,000

Periodic cost per unit = $4,040,000 / 1,300 = $3,107.69

Total periodic ending inventory = $3,107.69 * 300 = $932,307.69  

b. Using simple average

Inventory cost per unit = ($2,800 + $3,000 + $3,200) / 3 = $3,000  

Total ending inventory = $3,000 * 300 = $900,000

Decision

The correct ending inventory should be $932,307.69  

Therefore, the amount reported for ending inventory is incorrect because management used a simple average instead of weighted-average to calculate the unit cost of inventory for the year.

4 0
2 years ago
Jeff got a part-time job delivering groceries for $15/hour and grossed $8,200
Dima020 [189]

Answer:

Income = $8,200

Less:

Federal tax 10% = -$820

State tax at 5.5% = -$451

FICA at 7.65% = -$627.30

Total deduction = -$1,898.30

Net pay = $6,301.70

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Bill has a mortgage loan on his personal residence. he decides to pay 18 months of interest in advance on october 1, 2016. the t
    12·1 answer
  • Wilbur decides to sell his collection of rare stamps through an online auction site. When he is filling out the information abou
    15·1 answer
  • The incident commander or unified commander establishes incident objectives that include:
    13·1 answer
  • What will happen to the governmentâs tax revenues if Song chooses to spend more time pursuing her other passions besides work in
    6·1 answer
  • A firm should hire more labor when the marginal revenue product of labor:1)A)exceeds the wage rate.B)equals the wage rate.C)is l
    7·1 answer
  • Yellow-dog contracts A. give workers the right to be represented by a union. B. give a non-union worker the right to enjoy union
    10·1 answer
  • If a purchase is a new buy for a manufacturer, the seller should be prepared to act as a consultant to the buyer, expect a long
    5·1 answer
  • Yuncen Foods is a food manufacturer based in Lumberne. It gets over half of its revenue from international sales. It has been co
    15·1 answer
  • _______________ tasks are non-repetitive in nature and involve considerable
    7·1 answer
  • Ingrid wants to acquire a lot of exposure for a new product line that she's launching. She understands that she can reach a sign
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!