1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andru [333]
3 years ago
14

How do you tell if the equation 2y=8 is linear; How do you graph it?

Mathematics
1 answer:
GarryVolchara [31]3 years ago
3 0
Solve for y and then graph it on a graphing calculator or since it doesn’t have a exponent you know it’s just a line because it would be the like y=4 which is a horizontal line at 4
You might be interested in
Can someone tell me if i got this right? its all i need
Alexxx [7]

Answer:

No, the answer is 120 plants per square foot

Step-by-step explanation:

What I did was first figure up the area of the triangle. You want to do this because the area will tell you how many square feet are in the garden. In order to find this, you need to use this formula: 1/2 b·h

Plug in the numbers like this: 1/2·15·8

15 is the base of the triangle, while 8 is the height of the triangle. Now solve your equation.

15·8=120

1/2·120=60

Area = 60

Now you know that the area is 60ft². So there are 60 square feet in the whole garden. But, we're not done yet. Jessica wants to put 2 plants in every 1 square foot. So now, we need to multiply 60 by 2 in order to get 2 plants in every 1 square foot.

60·2=120

Jessica can put 120 plants in the garden if she is wanting 2 plants per square foot.

I hope this makes sense and is easy to understand. Please let me know if you need any more help or clarification. I'm always happy to help! Have a great day and good luck!!

4 0
2 years ago
Consider Adam's income statement. Which shows how to calculate
geniusboy [140]

Answer:

C) $3,100-$1,310=$1,790

Step-by-step explanation:

Expenses :

150+850+110+70+90+40= $1,310

Income :

$3,100

$3,100  -  $1,310  =  $1,790

7 0
3 years ago
A 9-yard roll of string costs $1.53. What is the unit price?
leonid [27]
$0.17 for every yard of string
5 0
2 years ago
A recipe for chocolate cake calls for 3.5 cups of flour the recipe makes seven servings how many cups of flour are needed to mak
Kamila [148]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

If 3.5 cups of flour makes 7 servings, then 0.5 cups of flour are needed for each serving if you divide 3.5 by 7, 10 times 0.5 is equal to 5.

4 0
3 years ago
-13 - 3x = -10<br> Please solve for X
Thepotemich [5.8K]

-13 - 3x = -10

-13 + 10 = 3x

-3 = 3x

x = -3 : 3 = -1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lliana started to evaluate the function f(x)=2x^2-3x+7 for the input value 2. What is the value of the function when x=2?
    5·1 answer
  • Which is an example of a linear equation?
    12·1 answer
  • Question #19- Use the answer bank below to fill in missing parts of the proof.
    15·1 answer
  • 70,000 for 6 years at a simple interest rate of 10,5% find the interest paid on the loan an total paid
    12·1 answer
  • What does w=11 plus negative 7
    11·2 answers
  • I have 31 stamps in total. I have 4 more 1 cent stamps than 8 cent stamps and twice as many one cent stamps as 12 cent stamps. I
    15·1 answer
  • three shirts and 2 pairs of jeans cost 95$. one shirt and one pair of jeans cost 40$. write a system of equations for the scenar
    12·1 answer
  • Steve reaches into a bag with 5 marbles 3 yellow marbles and 2 green marbles and randomly selects one the he puts the marble bac
    9·1 answer
  • A technician is testing light bulbs to determine the number of defective bulbs. The technician records the table below to show t
    6·1 answer
  • Joseph’s monthly rental fees are $900 a month, monthly heating costs of $75, credit card payments of $50 per month. His monthly
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!