1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Monica [59]
3 years ago
15

you have one case of soap bars in there is 150 bars in a case you use 300 bars of soap per day how many cases do you need to ord

er to have enough for 7 days
Mathematics
1 answer:
timurjin [86]3 years ago
4 0
You would need 14 cases. You multiply 150 times 2 to get 300 which is 2 cases of soap per day and you multiply 7 days in a week by 2 and you let math magic happen
You might be interested in
How many faces does a rectangle have?
Tems11 [23]
4 because it has four sides
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
9!-4!(5!) How do i solve?
Lemur [1.5K]
To simply the expression,we should remember an ! in math represents every number (til 1) before that one multiplied or "the product of the integers from 1 to n"

So now that we have the definitions we can simplify by finding the values of each:

(9x8x7x6x5x4x3x2x1)-(4x3x2x1)(5x4x3x2x1)

After simplifying this will equal to 3600

6 0
2 years ago
Experts/ace/geniuses helppp asapp
tino4ka555 [31]
Point E is the correct answer! :D
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much does 1 candy bar cost if 112 candy bars cost $78.00?
Alexxandr [17]
$0.70 per candy.
$78 divided by 112 gives $0.696, so by rounding off, you get 0.70
5 0
2 years ago
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size & P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
Other questions:
  • And a three week vacation to Paris Martha's expenses on food gifts and accommodations was $80 less than three times for airfare
    6·1 answer
  • Find the quotient 7/9 divided by 5/6
    12·1 answer
  • BRAINLIESTTT ASAP!<br><br> please answer
    5·2 answers
  • Linda sells her bracket for $6 And her necklace for $10 what is the expression or equation
    7·1 answer
  • Which of the following graphs is NOT a function?
    15·2 answers
  • There were 4 students at the football game. They had 6 sodas to share
    11·2 answers
  • Given the net, what is the surface area of the rectangular prism below?
    12·1 answer
  • Whats the percentage?
    15·2 answers
  • A factory makes rods by cutting platic pipes that are 5 feet long into 8 rods. How long is each rod
    14·1 answer
  • 2,983,562 to the nearest hurdreth
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!