1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
3 years ago
7

raj has $10. if he buys 8 pears and 5 mangoes, he will be short of $1.10. if he buys 5 pears and 4 mangoes , he will receive $1.

75 in change. find the price of 1 pear and 1 mango​
Mathematics
1 answer:
Paladinen [302]3 years ago
8 0

Answer:

1 pear = $0.45

1 mango = 1.5

Step-by-step explanation:

8 pears + 5 mangoes = $11.10 ➡ 8p + 5m = 11.10

5 pears + 4 mangoes = $8.25 ➡ 5p + 4m = 8.25

multiply first equation by -4 and second one by 5

-4 ×(8p+5m) = 11.10 ➡ -32p - 20m = 44.4

5 ×(5p+4m) = 8.25 ➡ 25p + 20m = 41.25

add both equations up

-32p - 20m + 25p + 20m = 44.4 + 41.25

-7p = 3.15 ➡ p = $0.45

use this value to find the price of mango

5×0.45 + 4×m = 8.25 ➡ 2.25 + 4m = 8.25 ➡ 4m = 6 ➡ m = $1.5

You might be interested in
What are the coordinates of the center and length of the radius of the circle whose equation is X^2+6x+4y=23?
Virty [35]

Answer:

The following equation is not a circle, but a hyperbola, because you have 4y, but no y^2

Step-by-step explanation:

Please mark for Brainliest!! :D Thanks!!

For more questions or more information, please comment below!

3 0
3 years ago
Plzzzzzzz anyone helpppppppp
sladkih [1.3K]
It's c.
for example:
2*2 +1 = 5
2*4 +1 =9
you can keep going ....
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 14,22,30 a Pythagorean triple
adell [148]
I don’t think soooooo

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/2 divided by (-7) and show the work please
Strike441 [17]

Also can I plz get brainiest?

Answer: -0.07142857142

I looked the question up on google ;)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many ounces of
telo118 [61]
Find how many oz she ate: 1/2 of 3 is 1.5. 3/4 of 3 is 2.25. 1/2 of 2 is 1. Add all of the oz: 1.5+2.25+1=4.75. She ate 4.75 oz :)
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Lisa needs to get her roof re-done The roofing company charges a $500 flat fee They also charge $1.25 per square foot of the roo
    15·2 answers
  • brain and jake left their homes, which are 500 miles apart, and drove straight toward each other. it took 4 hours for the two to
    5·1 answer
  • Cherries cost 4 dollars per pound. Mother bought r lbs and father bought 2 lbs. How much more money did mother spend on cherries
    13·2 answers
  • Slope intercept form ​
    13·2 answers
  • 1 Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the
    6·1 answer
  • In buffalo, New York the temperature was -12F in the morning. What will the temperature be if it drops 9F
    9·1 answer
  • Given f(x) = 9x - 5 and g(x) = x^2 choose the expression for (f g) (x)
    14·2 answers
  • 6. If Birr 2500 invested at 6% simple interest per annum,
    15·1 answer
  • Given: BA BC and DAE EC Prove: BD = BE.​
    10·1 answer
  • Terry spends 35 minutes for learning music every day. Carry spends 55 minutes for learning music every day. What simplest ration
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!