1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
2 years ago
7

raj has $10. if he buys 8 pears and 5 mangoes, he will be short of $1.10. if he buys 5 pears and 4 mangoes , he will receive $1.

75 in change. find the price of 1 pear and 1 mango​
Mathematics
1 answer:
Paladinen [302]2 years ago
8 0

Answer:

1 pear = $0.45

1 mango = 1.5

Step-by-step explanation:

8 pears + 5 mangoes = $11.10 ➡ 8p + 5m = 11.10

5 pears + 4 mangoes = $8.25 ➡ 5p + 4m = 8.25

multiply first equation by -4 and second one by 5

-4 ×(8p+5m) = 11.10 ➡ -32p - 20m = 44.4

5 ×(5p+4m) = 8.25 ➡ 25p + 20m = 41.25

add both equations up

-32p - 20m + 25p + 20m = 44.4 + 41.25

-7p = 3.15 ➡ p = $0.45

use this value to find the price of mango

5×0.45 + 4×m = 8.25 ➡ 2.25 + 4m = 8.25 ➡ 4m = 6 ➡ m = $1.5

You might be interested in
What is the volume of a cylinder that has a diameter of 14 and height of 18? Round your answer to the nearest
mamaluj [8]

Answer:

252

Step-by-step explanation:

and it has the nearest tenth value is 126

6 0
2 years ago
Sophie has $14 and plans to save $5 each week until she has the $64 she needs for a new jacket. How many weeks will it take Soph
RSB [31]

Answer:

10 weeks

Step-by-step explanation:

14 + 5w = 64

w=10

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
This is 13 points plz help ( no links ) explain your answer plz<br> ( only answer if u know it )
umka21 [38]
The answer is 960 :)
4 0
2 years ago
X + 3 = 15 what is the answer
timurjin [86]
12 is the answer to the question 


3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Apples cost four times as much as oranges per pound. Apples are $2.80 per pound. How much do oranges cost per pound? *
inessss [21]

Step-by-step explanation:

Apples cost four times as much as oranges per pound.

If the cost of orange =x

then, cost of apples =4x

But,

the costs of apples =2.80$

So,4x=2.80

\tt{ x=\dfrac{2.80}{4} } ⠀

\tt{ x=0.70\$ } ⠀

so,oranges costs for per pound =0.70$

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is -2(x -4) simplified
    9·2 answers
  • What is the solution to Mr. Smith's equation?
    8·2 answers
  • At 3:20 the hands of a clock form an acute angle that measures exactly how many degrees
    10·1 answer
  • I’m stuck on this question can anyone help me?
    10·1 answer
  • Qual dos seguintes polinómios é igual a (x - 3)2 - x2
    12·1 answer
  • Please help giving brainly
    10·2 answers
  • 7 t-shirts and a hat costs £67.00
    11·2 answers
  • Help me, please I cant figure it out.
    10·2 answers
  • PLEASE HELP I GIVE BRAINLIEST AND POINTS! I GRINDED 4 THESE POINTS SO PLZ DONT PUT LINKS
    11·1 answer
  • Nolan Walker decided to buy a used snowmobile since his credit union was offering such low interest rates. He borrowed $2,700 at
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!