1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dybincka [34]
2 years ago
7

Find the area of a triangle with 4 yd and 8 yd

Mathematics
2 answers:
Oduvanchick [21]2 years ago
8 0
24 hope this helps
Well you have to add
+8 which makes 12 so add 12 and you get 24
REY [17]2 years ago
4 0
The answer would be 16 sq yds!

The formula for finding the area of a triangle is:

a = \frac{1}{2} lh
Where l is the length of the triangle and h is the height.

So the formula would be a = \frac{1}{2} 4*8 which equals 16!
You might be interested in
Question 2 help me on the table
Alexxandr [17]
I THINK on b its that the percentages represent........................................................................................................................................READY.............UMMMMM............HOW MANY POEPLE GET A JOB ON HONEROLL OR TRY TO GET A JOB WHEN ITS HONNER ROLL OR NOTTTTTTTTTTTTTTTT.............................there u go........................byeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
3 0
2 years ago
The sum of a number times 7 and 30 is at most -24
NARA [144]

Answer:

x•7+30=-24

Step-by-step explanation:

This might be your answer, if not please comment and let me know what it really was! Thanks!

7 0
2 years ago
The Council of American Beet Farmers estimate that 60% of Americans love beets.
harkovskaia [24]

Answer: 13% or  0.1314

Step-by-step explanation: Binomial PDF on the calculator or by hand its

22 nCr 15 (0.60)^15(1-0.6)^7 = 0.131378

5 0
2 years ago
Show how you can scaffold a grade 2 class to understand the following mathematics topic it’s concepts and application. 1.1.1 nam
stich3 [128]

The best way to scaffold a grade 2 class to understand the topics such as   unitary fractions, fractions in diagrammatic form, write fractions as 1 half is by first explaining the definition then real life application including physical representation.

What is fraction?

A fraction is a portion of a whole or, more roughly, any number of equal pieces. The word fraction comes from the Latin word fractus, which meaning "broken." When expressed in common English, a fraction, such as one-half, eight-fifths, or three-quarters, specifies the number of components of a specific size. A common, vulgar, or simple fraction is one with a non-zero denominator that is displayed below (or after) the line on which the numerator is displayed. Examples of these fractions include 1/2 and 14/3. The uncommon fractions that use numerators and denominators are difficult fractions, compound fractions, and mixed numeral fractions.

Definition or explanation of the topics given in the question:

<u>Unitary fractions</u><u> or </u><u>Unit fractions</u>:  A fraction with the number one in the numerator is known as a unit fraction in mathematics. Of all the equally sized portions of the whole, it symbolizes one shaded part. "Unit" refers to one.

For instance, 1/4 is the numerical representation of a pizza that has been divided into 4 equal portions, each of which is being consumed by one individual similarly if it got divided between 2 people it is represented as 1/2.

<u>Recognize</u><u> fractions</u><u> in diagrammatic form</u>: This could be done by showing the diagrams which contain boxes of two different colors which represents the numerator and denominator.

<u>Write </u><u>fractions </u><u>as 1 half</u>: The 1 half fractions are the fractions in which the denominator is twice the the numerator. That is any fraction in the form n\2n where, n = 1, 2, 3, 4.... is the 1 half fraction.

To know more about fraction, go to link

brainly.com/question/78672

#SPJ9

3 0
1 year ago
Solve for v<br> -7v+4(v+4)=7
BlackZzzverrR [31]
Your answer would be
v = 3
please mark me brainiest :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone please help on this one?
    11·1 answer
  • How do you solve this ?
    5·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • A book is marked 20% off. What percent of the original price is the sales price? (What percent do you still have to pay for?) If
    15·1 answer
  • Please help!!! :)))
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to -2(3a + 6b) + (4a - 2b)?
    6·1 answer
  • 8.4×3.7 please show your work
    11·2 answers
  • How do you simplify the complex fraction 5/6 over 1 1/4
    13·1 answer
  • I need help completing this problem ASAP
    9·1 answer
  • Need some help a little bit stuck
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!