Answer:
$0.94 per pound
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, make an equation and simplify it.
<em>2 pounds = $1.88</em>
<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>
Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>
Answer:
162.5 c glue
136.5 c tide
Total: 299 c
Step-by-step explanation:
12.25 x 13 = 162.5
10.5 x 13 = 136.5
162.5+136.5=299
The answer for this problem is 7,200
Answer:
1 and 10
Step-by-step explanation:
The 9 is in the Tenths place