1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enot [183]
3 years ago
12

5 3/5 divide 2 2/3 answer in simplest form

Mathematics
1 answer:
omeli [17]3 years ago
6 0

Answer:

1 \frac{2}{5}

Step-by-step explanation:

= 5\frac{3}{5} / 2 \frac{2}{3}

= \frac{28}{5} / \frac{8}{2}

= \frac{28}{5} * \frac{2}{8}

= \frac{7}{5}

= 1 \frac{2}{5}

You might be interested in
I need help with this! Will mark brainliest
JulijaS [17]

Answer:

59 degrees

Step-by-step explanation:

If BCG is 40 degrees and AGC is 19 degrees, you would add the 2 angles to find AGB giving you 59 degrees.

4 0
3 years ago
Simplify the following expressions. 81 / (13-4)
Debora [2.8K]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Following PEMDAS, we simplify the denominator which would be 9 (13-4).

We are then left with 81/9 which is 9.

8 0
3 years ago
HELP PLZZ GIVING BRAINLEST
Kitty [74]

Answer:

The answer should be (5.5,-4)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of the expression?
Anni [7]
The answer is d) that is the answer.

5 0
3 years ago
Consider the polar curve r = 4sin(2θ). What is the length of each petal, and how many petals does the graph have?
sdas [7]

Answer:

The length of each pearl is a given r= a cos(n 0) the answer is 4 and number of petals is 4 (I think )

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You have the following expenses: clothes—$98.95, utilities—$234.98, rent—$875.34, and groceries—$103.98. Which expenses are disc
    10·2 answers
  • Match each expression with an equivalent expression.
    11·1 answer
  • ASAP NEED HELP!!!! ∩ω∩ Michael has $15 and wants to buy a combination of school lunches to feed at least three classmates. A san
    11·1 answer
  • How can u use number patterns to find the least common multiple of 120 and 360
    12·1 answer
  • If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
    10·1 answer
  • Rewrite using exponents:<br> A.<br> 4.4.4.4<br> B.<br> a.a.a
    13·1 answer
  • What is the solution for -10 &lt; x - 9? x &lt; -1 x &lt; -19 x &gt; -1 x &gt; -19
    11·2 answers
  • Help me please ........
    12·1 answer
  • How do you get the answer to 1+1?
    13·2 answers
  • How do you know if an equation of a line is a vertical line?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!