1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nastasia [14]
4 years ago
13

The table shows the relationship between two variables. which selection describes the relationship?

Mathematics
2 answers:
Phantasy [73]4 years ago
8 0
Linear; increasing
Hope tuhis helps

Liula [17]4 years ago
4 0

Answer:

The relationship between two variables is decreasing and linear.

Step-by-step explanation:

From the given table it is notice that the function passing through the points (1,5), (2,-1), (3,-7) and (4,-13).

Slope of the function between first two points (1,5) and (2,-1) is

m_1=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{-1-5}{2-1}=-6

Slope of the function between last two points (3,-7) and (4,-13) is

m_2=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}=\frac{-13+7}{4-3}=-6

The rate of change or slope of the function is constant.

From the given table it is noticed that the values of y decreased by 6 units as the values of x increased by 1 units.

Since the rate of change constant and negative, therefore the relationship between two variables is decreasing and linear.

You might be interested in
Help plz no links unhelpful answers will get reported use formulas plz. I'm being gneerous
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

what's the question?? I b.d ont get it

7 0
3 years ago
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
Evelyn can run 3 miles in 40 minutes. Which equation can be solved to find m, the number of miles Evelyn can run in 60 minutes?
inna [77]

Answer:

m= 4.5 miles

Step-by-step explanation:

Let the number of miles Evelyn can run be m and can be modeled by the equation below

m= kx

Where x Is the Minutes

When m= 3

x= 40

3= k40

k= 3/40

If x= 60

m=3/40(60)

m = (60*3)/40

m= 180/40

m= 4.5 miles

7 0
3 years ago
Can someone help me with this in a scientific notation
Leviafan [203]

Answer:

3.762 x 10^-7

Step-by-step explanation:

Alright this has the same exact concept as other scientific notation problems.

First, multiply your first numbers: 4.18 x 9 = 37.62

Next, we add our powers together -4 +-4 = -8 (can also be read as -4 - 4 = -8)

We now have 37.62 x 10^-8

Wait! This isn't in scientific notation.

Taking a closer look at this we see 37.62 x 10^-8 can be adjusted by moving the decimal over to the left. Scientific notation must be in simplest form with only one number on the left of the decimal. This gives up 3.762.

Now we need to adjust our notation. Since we moved the decimal over one we are adding one more power to our problem.

Our current power of -8 is now adding a power due to moving the decimal place over one unit to the left. This is equivalent to saying -8 + 1 which equals -7. Now that we fixed our powers, we can put our equation back together for our final answer

3.762 x 10^-7

6 0
3 years ago
Brainlyest for best answer
bazaltina [42]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Add all of the numbers together then divide by 5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A girl has 3 shirts (red, yellow, blue) and 6 pairs of socks (red, blue, green, orange, white, black). What is the probability h
    14·1 answer
  • Without using technology, describe the end behavior of f(x) = −3x38 + 7x3 − 12x + 13.
    13·2 answers
  • A square piece of cloth, which is 10 meters on a side, is cut across the diagonal to form two right triangles. What is the lengt
    10·1 answer
  • Can someone help me with several questions?
    15·1 answer
  • How to simplify this problem?
    15·1 answer
  • Ten less than a number is three more than six times the number.
    14·2 answers
  • Maria flips a coin 20 times. The coin only lands on tails 9 times. According to theoretical
    12·1 answer
  • At the market, 4 bags of avocados cost $23.16. How many would 9 bags cost?<br> 10 points
    13·2 answers
  • Hello! I really need some help on this.
    7·1 answer
  • Anyone know the answer?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!