The answer is C your welcome Gn
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer: 6x squared minus 17x minus 14
Answer:


Step-by-step explanation:
Solving (47):
To solve for B, we have:
--- sum of angles in a triangle
This gives

Collect like terms


Solving (48):
To solve for Y, we have:
--- sum of angles in a triangle
This gives

Where
-- angle on a straight line
Solve for X


So, we have:



Pick a value for 'x' then solve for the 'y'
Ex: X=6 then 6-2y=2 then 4=2y then y=2y
So your answer will be 6,2.
Another answer to your question would be 4,1.