1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
2 years ago
6

Eight pens cost $9.20. what is the unit price? __ per pen?

Mathematics
1 answer:
juin [17]2 years ago
8 0
Unit price is the price for 1.

9.20/8 = 1.15

Unit price = $1.15

You might be interested in
Brock heard that as a general rule, he should spend no more than one week's pay on rent. If Brock's salary is $25,200 per year,
olasank [31]
There are about 52 weeks in a year, so divide 25200 by 52 (484.6). He gets paid $484.60 per week. So he should spend a maximum of C. $485 on rent per month.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
emily leaves her house at exactly 8:25 am to bike to her school, which is 3.42 miles away. when she passes the post office, whic
NNADVOKAT [17]
We first calculate Emily's rate by dividing the distance from her home to the post office by the time it took her to travel that distance. From 8:25 to 8:29 (and 30 seconds), there are exactly 4.5 minutes. Thus, the rate is equal to,
                                   r = (0.75 miles) / (4.5 minutes) = 1/6 miles/min
Then, we divide the given distance from her home to school by the calculate rate to determine the total number of minutes it will take her to travel to school.
                               t = (3.42 miles)/(1/6 miles/min) = 20.52 minutes
Adding this to 8:25 will give us an answer of 8:45 and 31.2 seconds. She will not be late. 
6 0
2 years ago
Which expression is a sum of cubes?
Sliva [168]
The answer is number two
4 0
3 years ago
Evaluate the function, find f(-2):<br> f(x) = 2х2 + 3<br><br><br> -14<br> 2<br> -10<br> -2
tatuchka [14]

I don't now use desmond to figure it out

3 0
2 years ago
What is the gcf of 42 72 and 240
blsea [12.9K]
I hope this helps you

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suki rode her bike 4/5 mile. Claire rode her bike 1/3 mile. they want to compare how far they each rode their bikes using the Be
    8·1 answer
  • Which expression has the same value as Negative 18 divided by (negative 9)?
    5·2 answers
  • 27 points!
    5·2 answers
  • A spherical raindrop evaporates at a rate proportional to its surface area. Write down a differ- ential equation for its volume
    13·1 answer
  • Can I get the answer to this?
    11·2 answers
  • If p and q vary inversely and p is 10 when q is 19 , determine q when p is equal to 2
    7·2 answers
  • What is the quotient for 2 8/9 / (-5 8/9)
    13·2 answers
  • The printed price of a DVD player is $ 31. If the sales tax is 8% , find the price at which the DVD player is sold?
    11·1 answer
  • Hello! I need Help ASAP Im helping someone with their Homework TwT
    5·1 answer
  • HELP. I NEED TO KNOW HOW TO ANSWER THIS QUESTION QUICKLY SO I CAN DO IT IN MY EXAMS. PLEASE NO SPAM AND GIVE AN EXPLANATION WITH
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!