1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
3 years ago
6

Eight pens cost $9.20. what is the unit price? __ per pen?

Mathematics
1 answer:
juin [17]3 years ago
8 0
Unit price is the price for 1.

9.20/8 = 1.15

Unit price = $1.15

You might be interested in
Suppose you buy 2 marbles for $0.16 each. You pay for it with 4 quarters. How much change should you get back? Enter your answer
Afina-wow [57]

Answer: You should get 0.68 back

Step-by-step explanation: I just did a test and got 100%

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
727x10by the power of 1
lubasha [3.4K]
7270

(Tip: 10 to the power of 1 is 10)
8 0
2 years ago
Can somebody please show me how to do this problem
tia_tia [17]

Answer:

  • g(20) > f(20)
  • g(x) exceeds f(x) for any x > 4

Step-by-step explanation:

As with most graphing problems not involving straight lines, it works well to start with a table of values. Pick a few values of x and compute f(x) and g(x) for those values. Plot the points and draw a smooth curve through them.

As in the attached, your table will show that there are two points of intersection between f(x) and g(x), and that for values of x more than 4, g(x) becomes much greater very quickly. Both curves rapidly reach the top of your graph space.

To find whether f(20) or g(20) is greater, you can evaluate the functions for that value of x.

  f(20) = 20² = 400

  g(20) = 2²⁰ = 1,048,576

Clearly, g(20) has a greater value.

8 0
3 years ago
Rounded 7,499,846 rounded to the nearest 10,000
Genrish500 [490]

Answer:

7,410,000

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
C ÷ -3 = 8 I’ve been stuck on this prob for awhile and I need help on it
Otrada [13]
<h2>Answer:</h2><h2>c = -24</h2><h2 /><h2>Hope this helps!!</h2>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Name the property used to make the conclusion. If x=y and y=4, then x=4.
    15·1 answer
  • ​it's believed that as many as 2222​% of adults over 50 never graduated from high school. we wish to see if this percentage is t
    13·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B3%7D%7B4%7D%20%20%7Cm%20-%202n%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%7C%20" id="TexFormula1" titl
    11·1 answer
  • GEOMETRY!!FIND THE AREA OF THE YELLOW REGION!! ROUND TO THE NEAREST TENTH EXPLAIN PLEASE!!
    15·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through (-1, -3) and is parallel to the line that passes through (10, 3) and (7, -1).
    13·1 answer
  • Select ALL the measures of volume.
    8·1 answer
  • Use the formula A=bh , where A is the area, b is the base length, and h is the height of the parallelogram, to solve this proble
    13·1 answer
  • (х-y)²-3(x-y) how do you factorise this equation?​
    6·1 answer
  • Find a<br> a.<br> Round to the nearest tenth:<br> 27 cm<br> 102°<br> 28
    15·1 answer
  • The binary operation* is defined on the set R of real numbers by X*Y = 3x + 3y - xy for all X , y E R. determine on the terms of
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!