1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
3 years ago
7

kathi starts with number. she adds 3 to her number then doubles the resut. finally, she sustracts 7. if she ended with 9, what n

umber did she start with?
Mathematics
1 answer:
Ludmilka [50]3 years ago
8 0
If the number is x, then 2*(x+3)-7=9 due to that you subtract the result of double of x+3. Adding 7 to both sides, we get 2*(x+3)=16. Next, we divide both sides by 2 to get x+3=8 and subtract 3 from both sides for our final result, x=5
You might be interested in
4(x−5) <br> 2<br> =36<br><br> can i please get an answer to this
Nutka1998 [239]

Answer:

19/2 or 9.5

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

4(x−5)(2)=36

8x+−40=36(Distribute)

8x−40=36

Step 2: Add 40 to both sides.

8x−40+40=36+40

8x=76

Step 3: Divide both sides by 8.

8x/8=76/8

x=19/2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help<br> Don’t know which one it is?
ddd [48]

Answer:

 First option  6^\frac{1}{6} is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Let us consider each part, we have number 6 inside all the roots.

First we have to find cube root of 6.

                    \sqrt[3]{6} =6^\frac{1}{3}

Now we have to find square root of this value.

                   \sqrt{6^\frac{1}{3}  } =(6^\frac{1}{3} )^\frac{1}{2} =6^\frac{1}{6}

So, first option  6^\frac{1}{6} is the correct answer.

3 0
3 years ago
You deposit $1200 in an account. The account earns $120 simple
iVinArrow [24]

We have to find the unit rate, so we have to divide what you earned in interest by the amount of months.

120/8=15

So you earn $15 per month

---

sorry if this doesn't help

7 0
3 years ago
What is fraction of 7/20
Charra [1.4K]
What do you mean? the decimal is .35 and u can't simplify it anymore
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Snyder family uses up a 1 2 -gallon jug of milk every 3 days. At what rate do they drink milk?
Cerrena [4.2K]

Answer: 4 gallons per day

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that the Snyder family uses up a 12 -gallon jug of milk every 3 days.

The rate at which they drink milk will be gotten by dividing the gallons of milk they drink by the number of days. This will be:

= 12/3

= 4 gallons per day

Therefore, the rate they use in taking milk is 4 gallons per day.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the system using substitution. Show all work
    8·1 answer
  • Find the surface area of the triangular prism shown ​
    15·1 answer
  • PLEASE HELP RATES AND RATIOS
    7·1 answer
  • What is the measure of
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME
    15·1 answer
  • Write the following in scientific or standard notation:
    5·1 answer
  • Is 18/25 bigger than 11/15
    10·1 answer
  • HELP QUICK!!
    11·1 answer
  • Find all three distinct roots for X³ =1. (two of them are complex mumber). And show that sum of all roots is zero.​
    9·1 answer
  • EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST: EXPLAIN THE ANSWER
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!