Price of the jar of peanut butter is $2.36 and that of jelly is $1.29.
Answer:
Part A= $21.35 || Part B= $4.37
Step-by-step explanation:
That's how money works.
Answer:
1395in^3
Step-by-step explanation:
First find the volume of the cuboid, 15in x 9in x 7in = 945in^3
Then find the volume of the rectangular pyramid using the formula V=lwh/3, the total height is 17in so subtract the height of the cuboid from the total height, giving you 10in.
V=(15in)(9in)(10in)/3 = 450in^3
450in^3 + 945in^3 = 1395in^3
The television set has a rectangular shape. The diagonal of this rectangle along with its width and length together form a right angular triangle.
This means that we can apply the Pythagorean theorem which states that:
(diagonal)^2 = (length)^2 + (width)^2
Let the width be w. We know that the length is 0.75 times the width, this means that: length = 0.75 w
Substitute in the above equation:
(20)^2 = (0.75w)^2 + (w)^2
400 = 0.5625 w^2 + w^2
400 = 1.5625 w^2
w^2 = 256
w = 16
This means that the width of the screen is 16 in.
Answer:
$0.64
Step-by-step explanation:
Unit price is the cost of a single metre of ribbon
5.12/8=0.64