1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
8

find the two angle measures from the diagram 12x-18 8x +10 answers are 114 and 66 or 66 and 66 or 114 and 114 will mark brainies

t ​

Mathematics
1 answer:
MArishka [77]3 years ago
4 0

Answer:

<h2>66 and 66</h2>

Step-by-step explanation:

opposite angles are equal

12x - 18 = 8x + 10

combine similar terms:

12x - 8x = 10 + 18

4x = 28

x = 28/4

x = 7

plugin the value of x=7 back into the equation to solve the angle

= 12x - 18

= 12(7) - 18

= 66

= 8x + 10

= 8(7) + 10

= 66

You might be interested in
A table of values of a linear function is shown below. Find the output when the input is . Type your answer in the space provide
Tcecarenko [31]

Answer:

y=4n+2

really sorry if this aint right

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
In a grocery store a $21 case of toilet paper is labeled, "Get a 20% discount." What is the discount? What is the sale price of
arsen [322]

Hi There!

Step-by-step explanation and Answer:

21 * 0.2 = $4.2 (Discount)

21 - 4.2 = $16.8 (Sale Price)

Hope This Helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
ikadub [295]
Answer: $4.70 per meter.
6 0
3 years ago
Pleaseee helppppppppppp
Greeley [361]

Answer:

The y-value (output) is equal to 1

Step-by-step explanation:

f(x) = 1

f(x) takes the place of y, so this could be rewritten as

y = 1

3 0
3 years ago
How many rational numbers are between -2 and 5?
Butoxors [25]
The answer is 7 because 2 to 5 is 3 and -2 to 5 I 7
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 01:49:1
    5·1 answer
  • A certain bacterial culture is multiplying in a culture dish, doubling in size every 6 minutes. It takes exactly an hour to fill
    7·1 answer
  • If grapes are $1.60 per 1/2 pound, how many pounds can you buy for $64.00?
    11·2 answers
  • How is the product related to the first factor?
    5·1 answer
  • The sum of 0.8 and 0.04 can be written as a fraction where the numerator and the denominator are both positive integers. When th
    15·1 answer
  • Need help 4th grade fraction word problems ​
    7·2 answers
  • The weight of a meteorite A is 7 times the weight of meterorite B. the sum of both is 176
    5·1 answer
  • Find the value of A in the equation 5/a+3=3/A-2
    15·2 answers
  • *Use the Area formula
    9·1 answer
  • Leanne has 64 candies. She buys 4 more packages of
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!