1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
3 years ago
11

Laura is a gourmet chef who runs a small catering business in a competitive industry. Laura specializes in making wedding cakes.

Laura sells 20 wedding cakes per month. Her monthly total revenue is $5,000. The marginal cost of making a wedding cake is $300. In order to maximize profits, Laura should
a. make more than 20 wedding cakes per month.
b. make fewer than 20 wedding cakes per month.
c. continue to make 20 wedding cakes per month.
d. We do not have enough information to answer the question.
Business
1 answer:
mars1129 [50]3 years ago
5 0

Answer:

The correct answer is the letter a. "Make more than 20 wedding cakes a month."

Explanation:

To maximize profit the marginal price of each cake must equal the marginal cost of each cake. The marginal cost is 300 and the marginal price is 5000/20 = 250. The marginal price of each cake (250) is less than the marginal cost of each cake (300), so Laura needs to make more than 20 cakes to increase her revenue and maximize her profit.

You might be interested in
A loan officer states, "Thousands of dollars can be saved by switching to a 15-year mortgage from a 30-year mortgage." Calculate
Lynna [10]

Answer:

$113,465

Explanation:

Calculation to determine difference in total dollars that will be paid to the lender under each loan

First step is to Calculate the difference in payments on a 30-year mortgage at an interest rate of .75% a month

$100,000 = PMT([1 / (0.0075)] − 1 / {(0.0075)[(1.0075)]^30 × 12})

PMT = $804.62

Second step is to Calculate the difference in payments on a 15-year mortgage at an interest rate of .7% a month

$100,000 = PMT([1 / (0.007)] − 1 / {(0.007 )[ 1.007)]^15 × 12})

PMT = $ 978.87

Now let determine the Total difference

Total difference = ($804.62 × 12 × 30) − ($978.87 × 12 × 15)

Total difference= $113,465

Therefore difference in total dollars that will be paid to the lender under each loan is $113,465

6 0
3 years ago
The role of a _____ is to provide direction and funding for a project.
spin [16.1K]
Project Sponsor, Most project sponsors have many interested parties or stakeholders, but someone must take the primary role of sponsorship.
7 0
3 years ago
Solomon Ski Company manufactures snow skis. During the most recent accounting period, the company’s finishing department transfe
LiRa [457]

The various costs for Solomon Ski Company during the recent accounting period are determined as follows:

1. Cost per equivalent unit is <u>$65.</u>

2. Cost of finished goods transferred out from the finishing department is <u>$269,750</u>.

3. Cost of the ending WIP inventory is <u>$15,600</u>.

<h3>What is the cost per equivalent unit?</h3>

The cost per equivalent unit refers to the average cost per unit based on the total production costs divided by the total equivalent units of production.

The equivalent units of production depend on the degree or percentage of completion for the various cost classes.

<h3>Data and Calculations:</h3>

Transfer to finished goods = 4,150

Ending inventory = 480

Degree of completion of the ending inventory = 50%

Total equivalent units = 4,390 (4,150 + 480 x 50%)

Total production costs = $285,350

Cost per equivalent unit = $65 ($285,350/4,390)

Cost of finished goods = $269,750 ($65 x 4,150)

Cost of the ending WIP = $15,600 ($65 x 240)

Thus, equivalent units refer to the degree of work completed per unit.

Learn more about equivalent units of production at brainly.com/question/16259709

#SPJ1

7 0
1 year ago
What is an entitlement?
madam [21]

Hey! Let's do this together.

An entitlement is a provision made in accordance with a legal framework of a society.

That shows us that we can sum up our answer to "A".

Hopefully you understand, if not we can work on it some more :)

Thanks for using Brainly!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kristina works at a coffee shop. She can produce 200 coffee drinks in four hours. What is her productivity for one hour?
nata0808 [166]

Answer: She can produce 50 drinks in 1 hour, 200/4 = 50

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lisah, Inc., manufactures golf clubs in three models. For the year, the Big Bart line has a net loss of $5,000 from sales $201,0
    9·1 answer
  • Which expert created a pyramid of people's basic needs? A. Douglas McGregor B. Abraham Maslow C. Frederick Herzberg D. Clayton A
    7·1 answer
  • Teagan Company uses Departmental Overhead allocation to allocate its manufacturing overhead costs. It has identified two​ depart
    5·1 answer
  • Amy and mike are going to an amusement park. they each bought ice cream, and mike got a soda. amy. y had a $10 coupon to put tow
    13·2 answers
  • On May 1, Shilling Company sold merchandise in the amount of $5,800 to Anders, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the
    6·1 answer
  • Ivy Corporation gave 96 people a bonus. If Ivy had given 2 more people bonuses, Ivy would have rewarded 2/3 of the workforce. Ho
    12·1 answer
  • Why is the monitoring and controlling phase extremely important to the
    15·1 answer
  • Your firm is thinking about investing ​$200 comma 000200,000 in the overhaul of a manufacturing cell in a lean environment. Reve
    5·1 answer
  • Next Saturday, best friend, Sol, and I will have separate acts in a citywide talent contest. But we've just made a _____ with ea
    8·2 answers
  • Which statement best represents the relationship between date of declaration, date of record and ex-dividend date, and date of p
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!