1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAXImum [283]
3 years ago
10

Ken owns a food services company and recently negotiated a contract with a new restaurant chain. the satisfaction ken feels for

this success is a(n) ________.
Business
1 answer:
erastova [34]3 years ago
6 0

Answer:

Ken owns a food services company and recently negotiated a contract with a new restaurant chain. the satisfaction ken feels for this success is a(n)<u> intrinsic  motivator.</u>

Explanation:

Intrinsic motivation can be defined as a kind of positivity in a person which he/she feels by doing any work of their choice. The person is satisfied internally with the work he or she chooses to do. In intrinsic motivation, the person is motivated to do a work that will satisfy himself/herself rather than satisfying any external source.

For example: In the above question, Ken is satisfied because she runs a food service company to make herself happy and she negotiated a contract because she cares to do anything that makes her satisfied rather than any other person.

You might be interested in
Athletes who train at high altitudes increase their red blood cell count and thus increase their oxygen supply during exercise.
kkurt [141]
<span>Athletes who train at high altitudes increase their red blood cell count and thus increase their oxygen supply during exercise. Increased oxygen supply results in more amount of oxygen laden blood supply to the muscles of the body.</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to never get corruption in songs on psp?
DaniilM [7]
Who still has a psp?
3 0
3 years ago
Your parents will retire in 26 years. They currently have $220,000 saved, and they think they will need $1,950,000 at retirement
Artyom0805 [142]

Answer:

Annual rate of interest is 9%

Explanation:

The annual rate of interest is computed using the excel formula of Rate as:

=Rate(nper,pmt,pv,fv,type)

where

nper is number of years which is 26 years

Pmt is monthly payment which is 0

pv is present value which is -$220,000

fv is future value which is $1,950,000

type is 0

So, putting the values above:

=Rate(26,0,-220000,1950000,0)

=9%

Therefore, the rate of interest is 9%

6 0
3 years ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
2 years ago
Would you rather ride in an airplane or drive in a car? Compare those risks?
gogolik [260]
I would fly a plane because there is like 1 in a million chance of crashing and in a car you could crash every time you see someone driving !! i need points!!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • During the year, Bonita Industries made an entry to write off a $33300 uncollectible account. Before this entry was made, the ba
    14·1 answer
  • Which of the following is NOT a category for capital budgeting decisions? a. Selection decisions b. Screening decisions c. Prefe
    12·1 answer
  • Which term describes the group of people elected to run a corporation?
    8·1 answer
  • Shale Miner Co. acquired mineral rights for $60,000,000. It is estimated that there are 80,000 tons of the resource; during the
    6·1 answer
  • Net Steels is a steel manufacturing company. It orders 180 metric tons of raw material per order. It was observed that the compa
    14·1 answer
  • By purchasing stock, you then become part owner of the company.<br><br> True <br> False
    11·1 answer
  • Consumer surplus is A. the difference between the highest price a consumer is willing to pay and the price the consumer actually
    5·1 answer
  • Define the terms anatomy and physiology. List and define the following subdivisions of these two areas of study:
    5·1 answer
  • The price of one necklace is the same as the price of five rings. One ring costs $320. The cost of a necklace is
    9·2 answers
  • Your team consists of three people who are collaborating on a short quarterly report. You are putting the final touches on your
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!