1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
14

A toy rocket is launched vertically from 5 feet above ground level with an initial velocity of 112 feet per second. The height h

after t seconds is given by the equation h(t)=-16t^2+112t+5.
a. How long will it take for the rocket to return to the ground?
b. After how many seconds will the rocket be 100 feet above the ground?
Mathematics
1 answer:
Masja [62]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

a)The height h after t seconds is given by the equation h(t)=-16t^2+112t+5.

Where 5 represents 5feet above the ground and this is the height from which the rocket was launched.

The equation is a quadratic equation. The plot of this equation on a graph would give a parabola whose vertex would be equal to the maximum height travelled by the rocket.

The vertex of the parabola is calculated as follows,

Vertex = -b/2a

From the equation,

a = -16

b = 112

Vertex = - - 112/32= 3.5

So the rocket will attain maximum height at 3.5 seconds.

It will also take 3.5 seconds to reach the ground. This means it will take a total of 3.5 seconds + 3.5 seconds

= 7 seconds to hit the ground.

b) to find time it will take to be 100 feet above the ground,

-16t^2+112t-95 = 0

Using general quadratic equation formula,

a = -16

b = 112

c = -95

t = [-b+/-√b^2-4ac]/2a

t = [ -112 +/-√112^2-4×-16×-95]/16 × -2

= [-112 +/-√12544-6080]/-32

= (-112+80.4)/-32 or (-112-80.4)/-32

t = 0.9875 or t = 6.0125

So it will take 0.9875 or approximately 1 second to be 100 feet above the ground

You might be interested in
Which of the choices best describes the transformations that are represented by the footprints? A reflection across a line follo
Feliz [49]

Answer:

Line XY and line MP are co-planar. Which statement shows that the lines are parallel?

A. Line XY and line MP never intersect.

B.Line XY and line MP share the same endpoint.

C.Line XY and line MP intersect at a 90° angle.

D.Line XY and line MP meet at a right angle.

so its a

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is 3/4 written as a percentage
Taya2010 [7]

Answer:

75%

Convert 3/4 to a percent. Begin by converting the fraction 3/4 into decimal. Multiply the decimal by 100 and write the result with the percentage sign: 0.75 × 100 = 75%.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
A circle is increased to have a circumference that is 4 times larger than the original. Which of the following options best desc
kogti [31]
Area of a circle is directly proportional to the square of radius of the circle while the circumference is proportional to the radius of the circle. This means that if the radius of a circle is increased x times, then its area will be increased to x^2 times the original area, and the circumference will increase to x times the original circumference.

Thus when the radius is doubled, or in other words if radius mad 2 time the original radius, the area of circle will become 2^2 = 4 time the original area. The circumference will become 2 times the original circumference.

We can calculate exact area and circumference of a circle from its radius using the following equations:

Area of circle = (pi/4)*r^2

Circumference of circle = 2*pi*r

Where r is the radius of the circle.

I know this is a lot, sorry.
3 0
3 years ago
Molly had a $12 gift card to download music. She bought 8 songs that each cost the same amount. Write a variable equation, then
inn [45]

Answer:

1.Equation ----- 8x=12

2. x=1.5

3. cost of a single song is $1.5

4.$12 gift card will download 8 songs

Step-by-step explanation:

The amount of money the gift card holds is $12

Number of songs bought= 8 songs

Let the cost of a single song to be =$x

The cost of 8 songs will be =$x × 8=$ 8x

So the 8 songs will all cost $12

This means; $ 8x = $12

Equation------ 8x=12

Finding cost of a single song

8x=12------------------divide by 8 both sides

x=12/8------------------simplify

x=3/2 = $ 1.5

Checking for solution

if a single song costs $1.5 , who many songs can a gift card with $12 download?

Here we divide $12 by $1.5 = $12/$1.5= 8 songs------------correct number of songs as mentioned in the question.

7 0
3 years ago
The volume of a can of Pepsi is 0.33liter. There are 12 cans in 1 carton
marusya05 [52]

Answer:

19 liters 800 milliliters

Step-by-step explanation:

0.33 * 12 * 5 = 19.8 liters

6 0
1 year ago
Other questions:
  • An engineer makes a model of a bridge using a scale of 1 inch = 3 yards. The length of the actual bridge is 50 yards. What is th
    9·2 answers
  • A plumber is fitting pipes for a remodeled kitchen sink. The sink requires 3 different sections of pipe; the first i feet long,
    5·1 answer
  • To find the inverse of the function, change f(x)=x+3
    7·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • I need help with 9 help if you can
    10·1 answer
  • . What is the solution of the system of equations 3x + 2y = 4 and -2x + 2y = 24? *
    11·1 answer
  • Hi, thanks to the person that is answering all my questions! the reason im doing this is my teacher said if I finish all my moby
    6·1 answer
  • The values of a,b, and c in scientific notation are 3.47 x 10^-6, 4.61 x 10^-7, and 5.52 x 10^-7, respectively. Complete the fol
    10·1 answer
  • Practice A<br><br> In Exercises 1-3, find the value of x. Write your answer in simplest form.
    11·1 answer
  • How do you factorise 2k + 10ak
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!