1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
15

Can someone please help me on this question? This question has 2 answer choices. Thank you.

Mathematics
1 answer:
grin007 [14]3 years ago
4 0
Hello!

To solve this you have to find the ratio between the two cylinders

Cylinder 1 height is 30
Cylinder 2 height is 20

this is a 30:20 ratio

This can be reduced to a 3:2 ratio

Now you look for one that are also equal to 3:2

3 * 7 = 21
2 * 7 = 14

The answers are 3:2 and 21:14

Hope this helps!
You might be interested in
10 more than a number divided by -8
Effectus [21]

Answer:

6X8=48 10 more is 58

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Factor 8a^2+8ab+8ac+3a+3b+3c
nalin [4]

Answer:

(8a + 3)(a + b + c)

Step-by-step explanation:

8a^2 + 8ab + 8ac + 3a + 3b + 3c =

= 8a(a + b + c) + 3(a + b + c)

= (8a + 3)(a + b + c)

5 0
3 years ago
Write this statement as a conditional in if-then form:. . All triangles have three sides.. . (1 point). If a triangle has three
ehidna [41]
The <u>correct answer</u> is:

<span>If a figure is a triangle, then it has three sides.

Explanation:

A conditional is an if-then statement.  The part after "if" is called the hypothesis; the part after "then" is called the conclusion.

We know that triangles have 3 sides.  We will start out with "if a figure is a triangle"; we end with "then it has three sides."

This is a true conditional statement.</span>
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Onesimus bought a phone for $ 75 and signed up for a single-line phone plan with 2000 monthly anytime minutes. The cost of the p
AysviL [449]

Answer:

cost for 21 months without considering cost of phone is  $2,611.56

Total cost inclusive of cost of phone = $2,686.56

Step-by-step explanation:

cost of 2000 monthly anytime minutes plan = $ 124.36

So , in 1 month cost for given plan = $ 124.36

we have to find cost for 21 month

In 21 month, cost for given plan = 21 * cost of 1 month plan

In 21 month, cost for given plan = 21 * $ 124.36 = $2,611.56

cost for 21 months is  $2,611.56.

Note, this cost is without considering the cost of phone as it is not mentioned cost of phone is to be included or not.

In case cost of phone is included then

Total cost inclusive of cost of phone =  $2,611.56 + $75 = $2,686.56

7 0
4 years ago
What is 1/6+1/2 in its simplest form?
Salsk061 [2.6K]
1/2. 1/6
1/2×3=3/6
3/6+1/6=4/6
4/6=2/3

2/3
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to solve this equation
    10·1 answer
  • Please help i need the answer asap
    7·1 answer
  • The hyperbola below is a graph of the equation x^2/3^2 - y^2/2^2=1. Which of the points satisfy the inequality x^2/3^2 - y^2/2^2
    13·1 answer
  • Determine the degree of the polynomial: 7m6n5
    10·1 answer
  • Solve these equations
    11·1 answer
  • In which quadrant will the triangle be located after this series of transformations? Does the size of the triangle change after
    5·1 answer
  • Which correctly Applies the distributaries property to show an equivalent expression to (-2.1)(3.4)
    8·1 answer
  • What the distance between points 3,2 &amp; 9,5??
    15·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • Factorize: cos4θ + sin3θ . cosθ
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!