If Carla would have bought 4 plants it would have been 13 dollars from green touch
If she would have bought them for the grocery store it would have been 14 dollars
So in conclusion she saved 1 dollar
Option 3
How to use techniques of adding the additive inverse and multiplying by the Students use algebra to solve equations (of the form px + q = r and p(x + q) = r where p pay with a $10 bill and receive no change, then how much did each bottle of a. If Allen buys 4 uniform shirts at one time, he gets a $10 discount so that the
Answer:

Note: to write the domain in interval notation, you'd write [-4,5]
if you need the domain in set-builder notation, then you'd write

------------------------------------------------------------------------------
Explanation:
The domain is the set of possible x input values. Look at the left most point (-4,-1). The x coordinate here is x = -4. This is the smallest x value allowed. The largest x value allowed is x = 5 for similar reasons, but on the other side of the graph.
So that's how I got

(x is between -4 and 5; inclusive of both endpoints)
Writing [-4,5] for interval notation tells us that we have an interval from -4 to 5 and we include both endpoints. The square brackets mean "include endpoint"
Writing

is the set-builder notation way of expressing the domain. The

portion means "x is a real number"
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
A reflection across the y- axis
Step-by-step explanation:
Under a reflection in the y- axis
a point (x, y) → (-x, y)
A point in the second quadrant (- x, y)
Under reflection in the y- axis is (x, y) ← point in first quadrant