1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
3 years ago
12

What is the unit rate for 14 lb for $2.99

Mathematics
1 answer:
Alexeev081 [22]3 years ago
4 0
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
You might be interested in
Which triangle is possible?
guajiro [1.7K]

Answer:

  (a)  3 ft, 4 ft, 5 ft

Step-by-step explanation:

The triangle inequality requires the sum of the two short sides exceed the long side.

__

a) 3 ft + 4 ft = 7 ft > 5 ft . . . . . triangle is possible

b) 4 yd + 1 2/3 yd = 5 2/3 yd < 10 yd . . . . not a possible triangle

c) 3 ft + 3 ft = 6 ft < 7 ft . . . . not a possible triangle

d) 4 in + 4 in = 8 in . . . . not a possible triangle (not greater than 8 in)

__

The first set of side lengths can form a triangle: 3 ft, 4 ft, 5 ft.

7 0
2 years ago
Which is the solution of this system of equations? y=5x−83y=x+18<br><br> y+5(3)=15
Ulleksa [173]

Answer:

y=5x−83y=x+18    (the question is wrong; it has 2 equal signs)

y+5(3)=15

y+15=15   (multiply 5*3; you get 15)

y= 15-15

y= 0

7 0
3 years ago
Could somebody help me on the 2 question please
ozzi
-20 because after the the thermometer hits zero the more negative the temperature gets the colder it is
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
∠1 ​ and ∠2 are supplementary.
Rasek [7]
By definition, supplementary angles are those whose sum is 180°

Therefore, ∠2 = 180 - ∠1
2x + 4 = 180 - 124
2x = 52
x = 26°
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is fact family for 3
kondor19780726 [428]
8 and 24 let me know if this helps
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular prism and a square pyramid were joined to form a composite figure.
    11·1 answer
  • Find two numbers with a sum of 20 and a difference of 14.
    13·1 answer
  • n 2018, homes in East Baton Rouge (EBR) Parish sold for an average of $239,000. You take a random sample of homes in Ascension p
    15·1 answer
  • 2. Olivia is buying juice boxes for a party. She is comparing two brands to determine the best price. The price for a carton con
    5·1 answer
  • An article sells for $415.80. You wish to discount it by 20%. At what price will you offer it after the discount?
    6·2 answers
  • What is the value of x?
    14·2 answers
  • draw two rectangles that are different sizes. shade about 1/2 of each. are the shaded parts the same amount? explain
    14·2 answers
  • A box of 15 cookies costs $9.<br> MY<br> What is the cost for 1 cookie?
    11·2 answers
  • Mr Fowler’s science class
    10·1 answer
  • An isosceles triangle has an angle that measures 90 degrees. Which other angles could be in that isosceles triangle? Choose all
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!