1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreyandreev [35.5K]
3 years ago
5

What is the maximum radius of each ball

Mathematics
1 answer:
balu736 [363]3 years ago
8 0
Well in this case it would be 68 divided by 4 which is 17 i hope this helps and gets me brainliest
You might be interested in
Pls help will give brainliest!!
klio [65]

25 × 4 = 100 - the number of all candies

2/5 of 100 is

\dfrac{2}{5}\cdot100=\dfrac{200}{5}=40

The third model is shaded to show the total number of caramel candies in 4 bags.

6 0
3 years ago
!ASAP!<br> Please answer soon
yan [13]

Answer:

1. Pyramid= ll+l^2  2. Rectangular prism= 2 lw+2lh+2wh 3. Cylinder= 2pi pi rh+2pi pi r^2  4.Triangular Prism= 2 B + Ph  5. Cone= Pi rl+ pi r^2

Step-by-step explanation:

Pretty sure this is your answer. Hope it helps!

6 0
1 year ago
An Airplane travels about 1500km in a straight line between Toronto and Winnipeg . However, the plane must climb to 10 000 m dur
aleksandrvk [35]
 it adds 227km more to the flight
7 0
3 years ago
14+12n=11n-37 what is N
zaharov [31]
Combine like terms and then simplify 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Enrique and Yolanda collected 500 pieces of candy on Halloween. They gave half of their candy to charity. Yolanda took 180 piece
777dan777 [17]
The answer would be C. (He counted Yolanda's candy as his own).

This is found by multiplying 500 (starting number of candy) and .64 (percentage divided by a hundred). Thjs would guve you 320, which you would then subtract from the starting number of candy (500) to get 180. 180 is Yolanda's number of candy, which gives you the answer.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • $3.25 marked up by 30% how do i work it out
    10·2 answers
  • a doggie day care charges $21.50 per day. If you leave your dog 5 days a week the discount is 20%. what is the cost of leaving y
    15·1 answer
  • A student is attempting to find a formula for the sequence below. Which statement best applies to the sample mathematical work?
    9·2 answers
  • A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
    5·1 answer
  • If augustin has 1/4 as many cards as mateo.Mateo has 1/2 as many cards as amaro .Who has the most cards?
    9·1 answer
  • Which equals the product of (x – 3)(2x + 1)
    13·2 answers
  • Can you please help ?
    6·1 answer
  • Mhanifa please help im almost done!!
    9·1 answer
  • A certain forest covers an area of 3600km^2. Suppose that each year this area decreases by 6%. What will the area be after 8 yea
    9·1 answer
  • Caroline scored 8 more points than three times the number of points as Kamila. If Kamila scores 8 points in her next try, she wi
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!