1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
3 years ago
6

A student worked 5 days/week and 8h/day. he earned $300/week. What was his hourly rate of pay?

Mathematics
2 answers:
Olenka [21]3 years ago
8 0
You multiply 8 and 5 to get 40 then you divide 300 into 40 to get the answer which is 7.5
madam [21]3 years ago
4 0

5 days x 8 hours per day  = 40 hours total

300/40 = $7.50 per hour

You might be interested in
How do I find a variable for a similar figure
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

Sorry if this doesnt make help:

Step-by-step explanation:

When two figures are similar, the ratios of the lengths of their corresponding sides are equal. To determine if the shapes are similar, compare their corresponding sides.

3 0
3 years ago
1.2x + 3 =4x + 2
Dmitry_Shevchenko [17]
1. 2x+3=4x+2
  ⇒ 4x-2x=3-2
2x=1
x=1/2
There is one solution.

2. 18p-10p=5+6/2
8p=5+3
8p=8
p=8:8
p=1

3. 6a/3=2a
2a-a= -2 -3
a= - 5

4. 5+r-2=9,
 5-2+r=9
3+r=9
r=9 - 3
    r=6

5. -0,9 m= 9
     m= - 10

6. -2 (x+1/4)=5-1=4
     x+1/4= -2
     x= -2 - 1/4
     x= -8/4 - 1/4= - 9/4

7. 6f+4f= 6 + 12
    10 f = 18
      f=18/10=1,8

8. 7n - 3n= 16
    4n=16
    n=16:4
    n=4

9. 1/3m-5/6m= - 15 - 3
     2/6 m-5/6=-18
     - 3/6m=-18  ⇒ 1/2m=18
       m=2*18=36
     
7 0
3 years ago
Thomas has four jugs of different sizes. One holds 1.2 liters, one
dimulka [17.4K]
I don’t know how to do these
7 0
2 years ago
Nadia solved the equation 4x-4=20!4x=16 x=4what error did she make
irakobra [83]
4(4) -4 = 16-4 = 12
She was wrong because she thought that x= 6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
O 4. LABC is a 40° angle.
ohaa [14]

LABC is a 30°angle point B is at (3,2)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • For all real numbers a and b, 2a • b = a2 + b2<br> True or False? explain please
    15·1 answer
  • Verify the identity: <br> (1-sinx)/cosx = cosx/(1+sinx)
    8·1 answer
  • What is the solution to the equation 3(x-1)-2(2x+1)=8(x-1)
    9·2 answers
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
    12·2 answers
  • 8x + 2x - 5 = -35 <br><br> Can someone help me with this answer and how to show my work?
    8·1 answer
  • 72 = 7 x 7 = 49 i need an answer for this question
    12·1 answer
  • I'm clueless.
    6·1 answer
  • Anwser the photo please!<br> Thanks!
    7·1 answer
  • What is the area of the triangular flag below?
    11·1 answer
  • What is the slope of the line through the points (-2, -1) and (4, 3)?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!