1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
7

larry and willa are each reading the same book larry has read 2/3 of the book. willa said that she has read 4/6 of the book so s

he read more. is willa correct explain
Mathematics
2 answers:
Morgarella [4.7K]3 years ago
7 0
Willa is not correct because If you multuply 2/3 by 2 you will get 4/6 which is same as willa's
saw5 [17]3 years ago
5 0
They both read the same amount because Willa read 4/6 of the book which simplifies to 2/3 which is the same amount that Larry has read
You might be interested in
Use the function values for f and g shown in the table below to evaluate the following expression.
Vikentia [17]

The function f(g(2)) is an illustration of a composite function

The value of f(g(2)) is 2

<h3>How to determine the value of the function f(g(2))?</h3>

Given:

The table of values for functions f(x) and g(x)

To calculate f(g(2)), we start by calculating g(2)

From the table;

g(2) = 6

So, we have:

f(g(2)) = f(6)

From the table;

f(6) = 2

So, we have:

f(g(2)) = 2

Hence, the value of f(g(2)) is 2

Read more about composite functions at:

brainly.com/question/10687170

5 0
2 years ago
Hi:) I need help with 11(a) , thanks!:))
Irina-Kira [14]

Answer:

18.95

Step-by-step explanation:

ln 2 x ln (4x) = 3

ln 4x = = 3 / ln 2

ln4x =  3 / 0.69315 = 4.3281

4x = e^4.328 = 75.80

x =  18.95.

7 0
3 years ago
Austen needs to buy a bathroom mirror that is 2 feet wide and 3 feet long. If the mirror
PtichkaEL [24]
<h2><u>Question :-</u></h2>

Austen needs to buy a bathroom mirror that is 2 feet wide and 3 feet long. If the mirror sells for $5.00 per square foot, what will the total cost of the mirror be?

<h3>____________________</h3>

<h2><u>Solution :-</u></h2>

<h3><u>Given Information :-</u></h3>

  • <u>Length of the mirror Austen needs to buy ➢</u> 3 ft
  • <u>Width of the mirror Austen needs to buy ➢</u> 2 ft
  • <u>Cost of mirror per square foot ➢</u> $5.00

<h3><u>To Find :-</u></h3>

  • Total cost of the mirror Austen needs to buy.

<h3><u>Formula Used :-</u></h3>

  1. Area of Mirror = Length × Width
  2. Total cost of mirror = Area of mirror × Cost of mirror per square foot

<h3><u>Calculation :-</u></h3>

  • <u>Area of mirror :-</u>

<em><u>Substituting the values given in the 1st formula, We get, </u></em>

⇒ Area of mirror = ( 3 × 2 ) ft²

⇒ Area of mirror = 6 ft²

  • <u>Now finding the total cost of mirror,</u>

<em><u>Substituting the values calculated above in the 2nd formula, We get </u></em>

⇒ Total Cost of mirror = $ ( 6 × 5.00 )

⇒ Total Cost of mirror = $30

<h3>___________________</h3>

<h2><u>Final Answer :-</u></h2>

  • Total cost of the mirror Austen needs to buy will be $30

<h3>____________________</h3>
7 0
2 years ago
Finding missing angles
Setler [38]
I believe it’s B
=180
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What integer describes a decrease of seven? (A. 7 / B. -7 / C. 0 / D. 1/7)
Pie

Answer:

I thin B -7 cause its negative and negative goes down.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A meteorologist at a television station that a town received 0.95 in of rain. What fraction is equivalent to this amount of rain
    15·2 answers
  • 5.
    15·2 answers
  • Erica has a 18% discount coupon for an electronics store.she sees a new television that she wants to buy. After the 18% discount
    11·1 answer
  • Adam went to the store to buy some
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME YALL I NEED YOUR HELP LIKE A LOT. PLEASEEEE I DONT UNDERSTAND NOTHING I AM VERY DUMB ​
    7·1 answer
  • Need help? Have an 30 minutes left on the quiz
    8·1 answer
  • What values of x is x2+2x=24 true
    15·2 answers
  • Solving y=5/2x-1 and y=-1/2x+5 on a graph
    13·1 answer
  • Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack)
    6·2 answers
  • Can somebody list the ordered pairs for A, B, and C thanks !!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!