1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Simora [160]
2 years ago
9

K+3d=8c-8d solve for d

Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]2 years ago
5 0
Move k to the other side to isolate d.

So we will get 3d = 8c - 8d - k

Now divide both sides by 3 to isolate d.

So d = 8/3c - 8/3d - k/3
You might be interested in
There are 5 people already in the pool. Jason and his 2 friends get in How many people are in the pool n w?
Zigmanuir [339]
The answer would be 8! This is because there were already five and then Jason got in, so six, and then two friends got in as well, so six plus two is eight!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ž + 1 = 9<br> Ox = 16<br> x = 20<br> Ox = 4<br> Ox=5
kotykmax [81]

Answer:

x = 16

Step-by-step explanation:

x

-- = 9-1 ...... first shift 1 and it will be -1

2

x = 8 ....... secondly 9-1 =8

--

2

x = 16 ..... criss cross and 2×8 = 16

there fore the value of x is equals to 16.

you can check it!

4 0
3 years ago
What is bigger 1/5 or 2/10
trasher [3.6K]
They are equal...1/5 is half of 2/10

5 0
3 years ago
Find the sum of 8 + 11 + 14 + ... + 602 + 605.
Sedbober [7]

Answer:

1,240

Step-by-step explanation:

Okay so, 8+11=19 then 19+14= 33. 33+602= 635 Finally, 635+605 should = 1,240.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which statement correctly describes the relationship between the graph of f(x)=4x and the graph of g(x)=f(x)+3
Leya [2.2K]
<span>The graph of g(x) is the graph of f(x)translated 3 units up.</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which ratio forms a proportion with 2/9<br> 10/40<br> 12/63<br> 12/45<br> 14/63
    15·1 answer
  • A real estate agent sells a house for $92,000. She receives a 6% commission on the sale of the house.
    5·2 answers
  • A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
    15·1 answer
  • Convert the 22-foot horizontal length into inches​
    6·2 answers
  • I need help with 8 &amp; 9 please
    10·1 answer
  • If you're wondering why im asking all these questions is bc i have a bunch due tonight.
    11·1 answer
  • The triangle shown above is possible.<br> O A. True<br> B. False
    5·2 answers
  • mr. kelly pays $12,564 a year for rent. his rent constant a constant each month. which eqation represents the amount he pays per
    7·1 answer
  • Given that 5 miles is 8 km, convert 17.8 miles to km.
    6·1 answer
  • Find the inverse function of y=7x.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!