Answer:
C = 6 + 2.5g
Step-by-step explanation:
A local lawn service charges $6.00 per cut plus $2.50 per gallon of gas used.
If in a cut g gallons of gas is used then, the cost for gas used will be $2.5g and there is a fixed charge of $6.00 per cut.
Therefore, in total the cost per cut becomes 6 + 2.5g and if we represent the total cost as C, then we can write
C = 6 + 2.5g. (Answer)
1 + 1x
"the sum of one and" 1 +
"the product of" x
"one" 1 x
"and a number x" 1 x (x)
1 + 1x
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96