1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
10

Can you help me please?

Mathematics
1 answer:
skad [1K]3 years ago
5 0

Answer:

U= 53-degrees because of the definition of a straight angle

V=74-degrees

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Answer Please........​
DerKrebs [107]

Answer:

67.3 degrees

Step-by-step explanation:

Use tan ^-1

tan^-1 (55/23) = 67.3

8 0
2 years ago
MAHT HELP ASAP!! MARKING BRAINLIEST!!!
maks197457 [2]

Answer:

200 miles

Step-by-step explanation:

1 cm = 50 miles

4 x 1   = 4 x 50 = 200

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
ASAP there are three marbles in a bag. One is red and two are black. What is the probability of picking a black marble first, pu
FrozenT [24]

Answer:

\frac{4}{9}

Step-by-step explanation:

p =  \frac{favorable \: outcomes}{total \: outcomes}  =  \frac{4}{9}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAPPPP<br><br><br> please help me
Flauer [41]

Answer:

x=3, y=4

Step-by-step explanation:

hope this helps!

pls mark brainliest

4 0
2 years ago
What is the answer to this question
Gre4nikov [31]
It’s 4.08x10 to the 6 power. Which is answer A
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate −6 − (−4).<br> −10<br> −2<br> 24<br> 2
    8·2 answers
  • What is 9/72 in simplest form
    6·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!
    15·1 answer
  • x &lt; 16. Which of the following statements is the best way to describe the value of x? The value of x is less than 16. The val
    7·2 answers
  • 3) Kelsey ran 1.9 miles on Tuesday. On Saturday she ran twice as much. How
    15·2 answers
  • Hey I need help with this mathematics... it's surds<br><br>√3×√6
    11·1 answer
  • Given the equation
    8·2 answers
  • I need this, this is for all you math lovers out there.<br><br>3 more on my page
    5·2 answers
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • Sarah bought a new T-shirt for $40. The sale tax is 4%. How much was the tax?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!