1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna11 [10]
3 years ago
5

eremy loves movies. He likes to watch movies and someday he hopes to make one of his own. He likes to ask questions about movies

. He likes to discuss movies with other people and he is interested in other’s opinions about movies. Write one movie-related statistical question—that is, one that yields variability. Then write one movie-related question that does not yield variability.
Mathematics
1 answer:
IrinaVladis [17]3 years ago
8 0
One movie-related statistical question would be the length of people's favorite movies (in minutes). This would contain variability since people would have different favorite movies, which would have different lengths.
One movie-related question that does not yield variability is the number of movies released in 2018 that grossed more than $100 million. This would be a fixed fact, so there is no variability about this.

You might be interested in
A small rock falling from the top of a 124-ft-tall building with an initial downward velocity of -30ft/sec is modeled by the equ
Mandarinka [93]
You need to solve this for h(t)=0

<span>-16t^2-30t+124=0

This has two solutions, one is negative that does not make sense as time cannot be negative. 
The positive solution is t=2

So the interval where it is in the air is [0;2) 

</span>
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me on this one please
Paul [167]

Answer:

x=-2

Step-by-step explanation

x+74+37+x+73=180

184+2x=180

-184        -184

2x=-4

x=-2

8 0
2 years ago
Jon treated his sister to lunch while visiting her in Silvergrove. Their lunch cost $75, and the
aniked [119]
The answer:93.75

I think recommend calculators online I’m sure I’m a little off
6 0
2 years ago
Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​
m_a_m_a [10]

Answer:

3.7 dollars per lb

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Matt Bought 10 shirts for a total of $190. Fancy shirts cost $23 and a plain shirts cost $15. How many of each type of shirt did
mixas84 [53]
17 disks
D
D
D
F
Fr
Sjsjdidd
D
D
at
H
I
T
W
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If $10000 is invested at a rate of 2.3% compounded continuously, find the balance in the account after 15 years.
    8·1 answer
  • A plane can fly 540 miles with the wind in one hour less than it can fly 480 miles against the wind. The average wind speed is 3
    10·1 answer
  • √98 divided √18 equals what?
    15·1 answer
  • Find the vertical asymptote(s) of f(x) =<br> 5x2 + 3x + 6/<br> x2 - 100
    15·1 answer
  • The question is 1/2 of 5 =
    14·2 answers
  • (-1,-6) and (-3,-8) y=Mx+b
    7·1 answer
  • Please may someone help me with this I have been stuck on it for so long
    14·1 answer
  • Question is in the picture
    15·1 answer
  • Can someone literally cash app me a dollar at $AlphaDawggg it will really make my day
    12·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELPPP PLS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!