1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
3 years ago
15

Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​

Mathematics
2 answers:
m_a_m_a [10]3 years ago
7 0

Answer:

3.7 dollars per lb

n200080 [17]3 years ago
6 0

Answer:

$3.70 per lb

Step-by-step explanation:

It's asking how much money for one pound. So, right now the equation is

18.5=5lbs

divide by 5 on both sides

3.7=1lb

so, $3.70 per lb

You might be interested in
The variable q stands for a prime nnumber. Make a factor tree. Then write the prime factorization without expression
Deffense [45]
I have no clue sorry
7 0
4 years ago
Solve each equation 3m-3/5=2m-1/2
Kazeer [188]

Answer:

m= 1/10

Step-by-step explanation:

1. Move the terms so that will be 3m - 2m=-1/2 + 3/5

2. Subtract the m values so that will be 3m - 2m= 1 or m

3. Calculate the sum.

4. So the answer will be m= 1/10. M because we subtracted 2 from 3 which make us 1 so we say it m and 1/10 by doing 1/2 + 3/5.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a certain year the population of a country reached 321 million. The overall birth rate was births per​ 1000, and the overall
kkurt [141]

Answer:

Then it would stay at 321 million

Step-by-step explanation:

if the birth and death rate is both 1000 then nothing will change. Population wise.

4 0
3 years ago
I put 80 POINTS into question please answer
anzhelika [568]
The answer is -0.4. hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the Olympic Games, a runner won the 26.2 mile marathon race in 2 hr 4 min and 1 second. What was his average speed in mph and
Contact [7]

The average speed of the runner is 12.7 mph and 20.4 km/h

Given that the runner ran 26.2 mile in 2hr and 4 minutes, we start of by converting the time from  hours and minutes into minutes and finally hours, since hours is what we need. So, we have

2hr = 120mins

+ 4 mins = 124 mins

124 mins ÷ 60 hour/mins = 2.06 hours.

This means that the runner finished the race in 2.06 hours.

If we are to find the average speed in mile per hour, we have

Average speed = distance ran ÷ time taken

Average speed = 26.2 ÷ 2.06

Average speed = 12.7 mph

From the speed in mph, we can directly convert it to km/hr by saying

1 mph = 1.609 km/h

12.7 mph = 12.7 * 1.609 = 20.4 km/hr

for more, check: brainly.com/question/1989219

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 274 faculty surveyed regarding their plans for the weekend 126 plan to grade papers 132 plan to attend game 130 plan to do chore
    13·1 answer
  • Two numbers have prime factorizations of 2^ 2 • 3 • 5 and 2 • 3^ 2 • 5.
    11·2 answers
  • For what value of x is the equation 8x-2(x-7)=20 true?
    13·1 answer
  • Stem (hundred thousands) Leaf (ten thousands)
    9·1 answer
  • Please i need help as soon asap y - 95 = 2(x - 35)
    13·1 answer
  • What is the vertex? (x-7)^2+4
    5·1 answer
  • 2. Five out of six students said baseball was their favorite sport. What is the decimal equivalent for the number of students wh
    5·1 answer
  • I really don’t understand these similar triangles pleas help
    13·1 answer
  • EFG is isosceles as shown in the diagram. Find the measure of angle ∠GED. (no links, and i will mark brainliest.)
    13·1 answer
  • Which of the following measurements are greater than 130 fluid ounces? Select all that apply. (Multiple choice)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!