1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
2 years ago
15

Express as a unit rate. $18.50 for 5 lbs​

Mathematics
2 answers:
m_a_m_a [10]2 years ago
7 0

Answer:

3.7 dollars per lb

n200080 [17]2 years ago
6 0

Answer:

$3.70 per lb

Step-by-step explanation:

It's asking how much money for one pound. So, right now the equation is

18.5=5lbs

divide by 5 on both sides

3.7=1lb

so, $3.70 per lb

You might be interested in
An altitude is drawn from the vertex of an isosceles triangle, forming a right angle and two congruent triangles. As a result, t
Juli2301 [7.4K]

Answer:

math ez

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Anyone no 8th grade math if so please help my sister out
qaws [65]

Answer:

2/5

Step-by-step explanation:

you want to start with the point on the left and then count 2 up to the line that the other point is on than you count over 5 to the point on the right

then you put rise over run which makes it 2/5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help asap! 
Furkat [3]

8 - 2/x the x is the denominator


6 0
3 years ago
The cost for b, breakfasts, l, lunches, and d, dinners for a group of people is 6.5b + 9.757 + 17.25d. What is the total cost of
ira [324]

Answer:

417.084

Step-by-step explanation:

9*6.5+12*9.757+14*17.25

58.5+117.084+241.5

⇒417.084

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 4.95 a terminating decimal
Snowcat [4.5K]

Answer:

Definitely

since the definition of a terminating decimal is one that has an ending, and a Repeating decimal is one that never ends.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • You are getting a line-up ready for a school kickball game. You have
    7·1 answer
  • What is the constant of proportionality in the equation 6y=3x6y=3x6, y, equals, 3, x?
    8·1 answer
  • Management selection. A corporation plans to fill 2 different positions for​ vice-president, Upper V 1 and Upper V 2​, from
    12·1 answer
  • Find the value of x so that the line that passes through the points A(5,x) and B(2,-3) has a slope of 5/3
    9·1 answer
  • an achers arrow follows a parabolic patch. the height of the arrow, f(x), in feet, can modeled by the function f(x)=-0.07x^2+1.5
    14·1 answer
  • How many potential phone numbers can be created from the last seven digits (XXX – XXXX) if each digit can be any number 0-9?
    6·1 answer
  • Glen buys four tickets for a concert. Each ticket costs £54 Glen also has to pay a booking fee.
    10·2 answers
  • Someone pls help me with this question!!!!!!!
    14·1 answer
  • In ΔUVW, the measure of ∠W=90°, the measure of ∠U=41°, and VW = 5.1 feet. Find the length of UV to the nearest tenth of a foot.
    10·1 answer
  • Which statements about the relationship between the two triangles below are true? Check all that apply. Triangle A C D. Angle D
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!