1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
3 years ago
10

Answer and get brainliest

Mathematics
1 answer:
Nitella [24]3 years ago
5 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate the expression w² - v + 1 for w = -2 and v = -8.
kaheart [24]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

-2(-2) - (-8) + 1

4 + 8 + 1 = 13

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A swimming pool is being filled with a hose. The hose fills the pool at a constant rate. The pool's water level rises 3 inches i
Marizza181 [45]
0.3 inches per hour, if I did the math correctly.
5 0
3 years ago
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost
Mazyrski [523]

Answer:each book cost 39 dollars

Step-by-step explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
7.23<br><br> What is two and<br> four tenths in<br> standard form?
Andrej [43]

Answer:

2.4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Alex wants to have $3000 in his bank account after 4 years. If the account earns 6% interest compounded 2 times per year, how mu
ollegr [7]
A=p(1+i/k)^kn,,3000=p(1+0.06/2)^2*4==2,368.23
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the number to the right of the decimal point called?
    13·1 answer
  • the cost of a plane ticket from pheonix to dallas cost $120 last week. This week, the same ticket will cost $165. What is the pe
    5·1 answer
  • 12.92 divided by 3.4
    9·2 answers
  • Nylan spent $16.72 on 12 ice cream bars. Her cost include $1.24 sales tax how much did each ice cream bar cost before the sales
    14·2 answers
  • What does the phrase “took to It like a duck takes to water” mean in this sentence?
    6·1 answer
  • The volume v, measured in mm3, of an object can be calculated by v=4πr353, where r is the radius of the object. if the radius is
    9·1 answer
  • Find (f•g)(1) f(x)= x^2-1 g(x)=sqrt x
    13·1 answer
  • The surface of a pool table has a perimeter of 26 feet and an area of 36 square feet. What are the dimensions of the pool table?
    14·1 answer
  • Sarah will take 8 algebra tests. On the first 7, Sarah's scores were 79, 86, 92, 89, 87, 80, and 82. What will Sarah need to sco
    6·1 answer
  • I have a math quiz so help before I fail... please help :(
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!