1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
3 years ago
5

How do I find the unit rate? $253 for 20 hours

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]3 years ago
5 0
Divide 253 by 20 to get the unit rate.
We get 12.65
So our unit rate is; $12.65 per hour
You might be interested in
Tan^-1[cos(pi)] find the exact value without calculator
nata0808 [166]

Answer:

- \frac{\pi }{4}

Step-by-step explanation:

Evaluate cosπ then inverse tan, that is

cosπ = - 1

tan^{-1}(- 1) = - \frac{\pi }{4}

4 0
3 years ago
Troy has a price chart below for various ingredients he needs to order for his sandwich bar. Sandwich Ingredients Item Cost (per
shepuryov [24]

Answer:

$93.75

Step-by-step explanation:

The computation of the total cost of order is shown below:

The Cost of 8 pounds of Pepperoni is

=  8 × $3.15

= 25.2

The Cost of 15 pounds of cheese is

= 15 × $1.85

= $27.75

The Cost of 12 pounds of sausage is

= 12 × $3.40

= $40.8

So, The total cost is

= $25.2 + 27.75 + $40.80

= $93.75

4 0
3 years ago
Helpp hurrryyyyyyyyyy​
FromTheMoon [43]

Answer:

N=10

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
If n = 2 + 6m and p = 2/n, what is the value of p when m = -1/2?
artcher [175]

Answer:

p = - 2

Step-by-step explanation:

Given

n = 2 + 6m ← substitute m = - \frac{1}{2} into the expression

n = 2 + 6(- \frac{1}{2} ) = 2 - 3 = - 1

Thus

p = \frac{2}{n} = \frac{2}{-1} = - 2

8 0
2 years ago
Solve each system of equations. 5x + 5y = 3 5x – 3y = 27
Mademuasel [1]

Answer:


Step-by-step explanation:

You basically minus the x's

Then get your equation e.g a +b+c=.....

Then find x on its own e.g 2x=4

X= 2

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Banneker Middle School has 750 students. Lynn surveys a random sample of 50 students and finds that 27 of them have pet dogs. Ho
    6·1 answer
  • Find the unit rate for 50 miles on 2 1/2 gallons
    14·2 answers
  • Someone pls help! <br> write the expression in radical form. 2 4/5
    6·1 answer
  • A city received 2 inches of rain each day for 3 days. the meteorologist said that if the rain had been snow, each inch of rain w
    8·1 answer
  • Do any of ya'll know the answer of this a=75.6==55?
    15·1 answer
  • A rectangle has a perimeter of 50m, the ratio between the two side is 32 . Caculator the area of that rectangle?
    6·1 answer
  • Heyyy!! I could really use some helps this is really stressing me out and I wonder if anyone could explain this to me
    12·1 answer
  • Can someone help me with this ASAP please?
    8·1 answer
  • Which representations shows a proportional linear relationship between x and y?
    13·1 answer
  • Four times the sum of a number and ter is the same as one-hundred added to eight
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!