$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer:
It would be 150 I believe.
Step-by-step explanation:
Hope this helps and good luck!
Answer:
V = $1213.03
Step-by-step explanation:
We can determine the amount of money after 15 years with the given formula:
(1)
Where:
V: is the value of the account in t years =?
P: is the principal initially invested = $686
r: is the rate of interest = 3.8% = 3.8/100 = 0.038
t: is the time = 15 years
By substituting the above values into equation (1) we have:
Therefore, the amount of money is $1213.03.
I hope it helps you!
No I guess sorry if you get it wrong
You can solve this by using the expressions 12+23 and 12-23.
12+23=35
12-23=-11
35 and -11 are 23 units away from 12 on a number line.