1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlexFokin [52]
2 years ago
5

Suppose that you are on a desert island and possess exactly 20 coconuts. Your neighbor, Friday, is a fisherman, and he is willin

g to trade 2 fish for every 1 coconut that you are willing to give him. Another neighbor, Kwame, is also a fisherman, and he is willing to trade 3 fish for every 1 coconut that you are willing to give him. Another neighbor, Kwame, is also a fisherman, and he is willing to trade 3 fish for every 1 coconut. a. On a single figure, draw budget lines for trading with Friday and for trading with Kwame. (Put coconuts on the vertical axis.) b. What is the slope of the budget line from trading with Friday? c. What is the slope of the budget line from trading with Kwame? d. Which budget line features a larger set of attainable combinations of coconuts and fish? e. If you are going to trade coconuts for fish, would you rather trade with Friday or Kwame?

Business
1 answer:
Kisachek [45]2 years ago
4 0

Answer:

a) see attached graph

b) slope = -1/2 = -0.5

c) slope = -1/3 = -.033

d) trading with Kwame (green line)

e) you should trade with Kwame since you can obtain more fish (up to 60 in total)

You might be interested in
When you code an UPDATE statement for one or more rows, the SET clause specifies the new data for the specified columns and the
AURORKA [14]

Answer:

Where clause

Explanation:

Coding is a complex method that involves assigning a different set of clauses for various set of operations. 'Where' clause is used to specify which row or rows must be updated and to perform any operations that are related to assigning anything to rows. It helps to assign a command required to update a row or rows.

6 0
2 years ago
Variable costs per unit: Direct materials $ 4 Direct labor 12 Variable manufacturing overhead 3 Variable selling and administrat
emmasim [6.3K]

$8.70 average cost per Direct materials

<h3>What is  Direct materials?</h3>

The price of direct materials is directly related to the unit of production and is easily identifiable. For instance, the price of glass is a direct material expense in the production of light bulbs. The primary component needed for the production of goods or products was material.

Additional Courses. Direct material refers to the tangible components that make up a product. For instance, flour, eggs, yeast, sugar, oil, and water are direct materials for a baker. The direct materials concept is used in cost accounting, and various types of financial analysis classify this cost separately.

Direct materials are those that are essential to the manufacturing process and can be directly linked to the manufactured product.

To know more about  Direct materials follow the link:

brainly.com/question/26245657

#SPJ4

7 0
5 months ago
Sending products by _____ is the most expensive option available to producers. Answer rail truck ship plane
Anvisha [2.4K]
The correct answer for the question that is being presented above is this one: "plane." <span>Sending products by plane is the most expensive option available to producers. Using plane as a way to transport products can be quite expensive compared to rail, truck or ship.</span>
8 0
2 years ago
Lesson1 : Why Do I Need a Job?
valentina_108 [34]

Answer: Because it is important in order to progress in life.

Explanation: It is very important to get a job because then you will have a steady income, way to pay bills and to purchases necessary things such as food, housing, clothing, ect. Also it helps you to get needed social skills.

6 0
2 years ago
Alexa has a commercial laundry service that has been growing rapidly. She wants to continue to grow the business, but she needs
Contact [7]

Answer:

Incorporating

Explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Yolanda buys a house in the mountains for $450,000 which she uses as her personal vacation home. she builds an additional room o
    11·1 answer
  • ________ used the terms Theory X and Theory Y to describe different attitudes managers have about employees.
    6·1 answer
  • Rooney, Inc. is a company that manufactures sugar. It is based in South Africa. The company follows the just-in-time approach in
    15·1 answer
  • LO 4.7In a job order cost system, raw materials purchased are debited to which account?
    14·1 answer
  • "Fresh Veggies, Inc. (FVI), purchases land and a warehouse for $460,000. In addition to the purchase price, FVI makes the follow
    15·1 answer
  • You will be evaluating three projects for Hasbro Toys. Hasbro's cost of capital or discount rate is 9%.
    9·1 answer
  • What is external factor​
    14·1 answer
  • Tax evasion versus tax avoidance
    8·1 answer
  • Explain the value of studying management?​
    8·1 answer
  • When division of labor is extensive, a. employees are often highly challenged. b. employees specialize in many tasks. c. jobs te
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!