Answer:
$27.93
Step-by-step explanation:
First we divided 4 from 15.96 and got 3.99, so now we know that $3.99 is how much each ounce of jellybeans costs so now we multiply 3.99 times 7 to get our answer of 27.93.
Answer:
$1875
Step-by-step explanation:
Given the information:
- An apartment costs: $625 per month
- They require that the cost of rent be no greater that a third of his monthly income
- The must earn at least 3 times the cost of his rent
=> the smallest amount of money that Carlos needs to make per month to be approved to move in:
= 3 times of $625
= 3*$625
= $1875
because 625 is exactly 1/3 of $1875
Hope it will find you well.
Answer:
(4,-1), (2,-5), and (5,-5).
Step-by-step explanation:
There is a formula for rotating points about the origin counterclockwise; r90°(x,y) = (-y,x)
I never heard of a clockwise one before.
Maybe you can use this to help you find the formula for the clockwise rotation.
Number one would be x=4, I hope this helps