1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
3 years ago
15

# of t-shirts sold

Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]3 years ago
6 0
If x represents # tshirts sold, wouldn't it simply be: (0,0) (1, 13.50) (2, 27), etc... am I missing something?
You might be interested in
CAN YOU PLEASE HELP ASAP!?
MAVERICK [17]

Apples went up 0.75 a lb

p is the start price so new price is p + 0.75

we buy 3 lbs

3 ( p+ 0.75) = 5.88

now solve

3p  + 2.25 = 5.88

     -2.25      -2.25

3p =  3.63

/3         /3  

p = 1.21 a lb


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help asap please !!
irinina [24]

Answer:

g(3) = 13

Step-by-step explanation:

The function g(3) means you replace every x value in the g(x) equation with 3:

g(x) = x^2 + 4\\g(3) = 3^2 + 4\\g(3) = 9 + 4\\g(3) = 13

Hope this helps!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tool set is on sale for $424.15. The original price of the toolset was $499.00. What percent of the original price is the sale
KengaRu [80]
15% is the amout on sale
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of a square is 729 square feet.What is the length of the side?
Art [367]

To find the length of the side of a square when the area is known, find the square root of the area:


Side length = √729

Side Length = 27 feet.

7 0
3 years ago
By what number should -4.125 be divided to get -5.5.​
kogti [31]

Answer: 0.75

Step-by-step explanation:

-4.125/-5.5 = 3/4 or 0.75

-4.125/0.75 = -5.5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Question
    7·1 answer
  • Fifteen new students are to be evenly distributed among three classes. Suppose that there are three whiz-kids among the fifteen.
    7·1 answer
  • What is the value of the variables?
    12·1 answer
  • If 1/8 of a gallon of milk is shared equally between 6 friends, how much milk will each friend have?
    12·1 answer
  • - 4(5a - 3b) simplified is?
    12·2 answers
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • X=2y - 15<br> y= -2x<br> x=2(-2x) - 15<br><br> what’s x?
    9·2 answers
  • under the tree ba dum ba dum under the tree ba dum ba dum i am a dog under the log under the tree ba dum ba dum
    15·2 answers
  • Diameter of the circle whose radius is given <br>a) 3.5cm<br>​
    6·1 answer
  • 11. The distance between two houses in a neighborhood is 12 meters. There are approximately 4 meters in 13 feet. Which measureme
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!