1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
10

Ples helpe me its math

Mathematics
2 answers:
cupoosta [38]3 years ago
4 0

Answer: 22/12 = 11/6

Step-by-step explanation:

gladu [14]3 years ago
3 0

Again Lol ima copy and paste my same answer.

Hey there!

Let's write this as a ratio/proportion.

The sum of this basic ratio is 4.25.

To figure out how much of each we have for 34, we divide this 34 by 4.25, our sum of the two ingredients. This will give us a factor we can multiply our two ingredient measurements by.

34/4.25=8

Now, we multiply our two ingredients by eight.

2.75(8)=22

1.5(8)=12

Note that these two add up to make 34 tablespoons.

Therefore, we have...

22 tablespoons of olive oil and 12 tablespoons of balsamic vinegar were used in the 34 tablespoons of bread dip.

I hope this helps! Have a great day! :)

You might be interested in
What is the value of x?
Dvinal [7]
3x+x=180
x=45 is the right answer
5 0
3 years ago
A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
ExtremeBDS [4]
$85.20/6= $14.20/pair is the answer because unit price equals cost/pairs
4 0
3 years ago
A tissue can be 0.000075 meters thick.
Setler [38]

Answer:

The required expression is 7.5\times 10^5

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

A tissue can be 0.000075 meters thick and we need to represent it into scientific notation.

Steps to write a number in scientific notation.

  • Move the decimal place to the right so that the new number from 1 up to 10.
  • Determine the exponent, the exponent is the number of times you moved the decimal.

Now, consider the number 0.000075

Move the decimal point to 5 place right so that the new number from 1 up to 10.

Now, put the exponent the number of times you moved decimal. 7.5\times 10^5

Hence, the required expression is 7.5\times 10^5

5 0
3 years ago
What is it called when your equation is 0x=5
laila [671]
I just write not possible
8 0
3 years ago
If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
inna [77]

Answer:per pound would cost 2.50 and for nine pounds it would cost 22 dollars and 50 cent

Step-by-step explanation:

750 divided by 3=250 just add your point were before five and 7.50 plus 7.50 equals 15 plus 7.50 equals 22.50

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the compound inequality. <br><br>n-12&lt;=-3 or 2n&gt;26
    10·1 answer
  • Write an equation of line in standard form with a slope of 3 through the point (9,-4)
    15·1 answer
  • What is -5(3m+6)=-3(4m-2)
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!! I'LL GIVE YOU BRAINLIEST!!
    6·1 answer
  • HELP I NEED THIS SOLVED IN SIMPLEST FORM!!<br> 5/6 + 1/2 =
    5·2 answers
  • How many fives makes 6 tens
    12·2 answers
  • PLEASE HELP FAST!!
    7·1 answer
  • Which table represents the statement "Brian rides a bicycle at a rate of 12 meters per second"?
    15·2 answers
  • Which answer correctly describes the transformation from the preimage to the
    15·1 answer
  • Find the ratio with step
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!