Answer:
y intercept is -5 and slope is 6/1
Step-by-step explanation:
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
3 nickles plus 8 pennies
(3x5)+(8x1) = 15 + 8 = 23
= 23¢