To find the answer, divide 7.2 miles by 3 hrs, this would get you to answer B, 2.4 miles per hour
Answer: d
The two smallest sides have to add up to the largest one
Answer:
The cost of 2 quintal of rice is $10,000.
Step-by-step explanation:
To determine the cost of 2 quintals of rice, knowing that 90 kilos of said product is worth $ 4,500, it is first necessary to establish the equivalence between quintals and kilograms. In this regard, a quintal is equivalent to 100 kilograms, so 2 quintals are equivalent to 200 kilos.
Now, to determine the cost per kilogram of rice, the following calculation is required:
4,500 / 90 = X
50 = X
Therefore, 1 kilogram of rice costs $ 50. Thus, since 200 x 50 equals 10,000, 2 quintals of rice will cost $ 10,000.
Answer:
m + m = 36
18 + 18 = 36
Step-by-step explanation:
Answer:
-2, -1/2
Step-by-step explanation: