1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
3 years ago
6

Juan delivers 174 newspapers every day. Edward delivers 126 more newspapers each day than Juan. Write an expression to show how

newspapers Edwards will deliver in 29 days
Mathematics
2 answers:
Natali5045456 [20]3 years ago
6 0
The expression is 300 multiplied by 29
Anuta_ua [19.1K]3 years ago
4 0

300 x 29

<h3>Further explanation</h3>

<u>Given:</u>

Juan delivers 174 newspapers every day.

Edward delivers 126 more newspapers each day than Juan.

<u>Question:</u>

Write an expression to show how newspapers Edwards will deliver in 29 days.

<u>The Process:</u>

Since Edwards delivers 126 more newspapers every day than Juan, we will count the number of newspapers delivered by Edwards every day.

Edwards: \boxed{ \ 174 + 126 = 300 \ }

Therefore, Edwards delivers 300 newspapers every day.

And now, we will write an expression to show how newspapers Edwards will deliver in 29 days.  

We multiply the number of newspapers delivered every day by the number of days requested.

Thus, an expression to show how newspapers Edwards will deliver in 29 days is \boxed{\boxed{ \ 300 \times 29 \ }}.

The summary is as follows:

\boxed{ \ (174 + 126) \times 29 \ } \rightarrow \boxed{ \ 300 \times 29 \ }

<h3>Learn more</h3>
  1. What is the area of 30 such stones? brainly.com/question/360871
  2. About how many tickets do they sell for an entire season of home games? brainly.com/question/6326708
  3. Raphael wants to buy a new car brainly.com/question/2442284

Keywords: Juan delivers, 174 newspapers, every day, Edward, 126 more, each day, write an expression, to show, how newspapers, in 29 days

You might be interested in
The graph shows the amount of money earned by two different workers.
Masteriza [31]

Answer:

The asnwer is B

Step-by-step explanation:

HOPE YOU DO WELL

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph the equation on the coordinate plane y= -3/4+1
musickatia [10]

Answer:

OMG IS THAT PROBABILITY ON A GRAPH THOUGH PLEASE REPLY SO I COULD ANSWER...

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I need help with geometry
Vilka [71]
If i’m not wrong the answer should be B
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pair of grant high school hockey fans counted the number of games won by the school each year
Mrrafil [7]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

2015: 9 games won

2014: 1 game won

rate of change = 2015 games won - 2014 games won

rate of change = 9 - 1

rate of change = 8

5 0
2 years ago
What is the product of −214 and −412?
nlexa [21]
-214 x -412 = 88,168

“Product” means the answer you get from multiplying two or more numbers together.
* Tip: A negative number times another negative number equals a positive.

Hope this helps!
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B0.3%2B%20%5Csqrt%7B0.08%7D%20%7D%20%3D%20%20%5Csqrt%7Ba%7D%20%2B%20%20%5Csqrt%
    10·1 answer
  • Can anyone help me find the answer to this question?
    15·1 answer
  • WHAT IS THE ANSWER TO 2(22X12)X8
    12·2 answers
  • Patrice Matson works for a company that uses a
    9·1 answer
  • Circle the table letter below that represents a proportional relationship to this original table:
    6·1 answer
  • Plz help me solve this ASAP and show the work thank you
    12·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • -1. A coffee shop spends $400 for an order of 20 cases of paper cups. How much is
    7·1 answer
  • The temperature is 3 degrees Celsius. The weather warms up and the temperature increases
    9·1 answer
  • Planteamiento algebraico
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!