1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
3 years ago
13

Shonda Corporation Schedule of Cost of Goods Manufactured For the Year Ended December 31, 2017 (in thousands) Direct materials:

Beginning inventory, Jan. 1, 2017 $135,000 Purchases of direct materials 260,000 Cost of direct materials available for use 395,000 Ending inventory, Dec. 31, 2017 72,000 Direct materials used $323,000 Direct manufacturing labor 210,000 Manufacturing overhead costs: Indirect manufacturing labor $95,000 Plant utilities 19,000 Depreciation—plant, building, and equipment 43,000 Plant insurance 2,000 Repairs and maintenance—plant 17,000 Equipment leasing costs 60,000 Total manufacturing overhead costs 236,000 Manufacturing costs incurred during 2017 Total manufacturing costs to account for Cost of goods manufactured
Business
1 answer:
kotykmax [81]3 years ago
3 0

Answer:

Manufacturing costs incurred during 2017= $769,000

Explanation:

Giving the following information:

Schedule of Cost of Goods Manufactured For the Year Ended December 31, 2017 (in thousands):

Direct materials:

Beginning inventory, Jan. 1, 2017= $135,000

Purchases of direct materials= 260,000

Cost of direct materials available for use= 395,000

Ending inventory, Dec. 31, 2017= 72,000

Direct materials used $323,000

Direct manufacturing labor 210,000

Manufacturing overhead costs:

Indirect manufacturing labor= $95,000

Plant utilities= 19,000

Depreciation—plant, building, and equipment= 43,000

Plant insurance= 2,000

Repairs and maintenance—plant= 17,000

Equipment leasing costs= 60,000

Total manufacturing overhead costs 236,000

Manufacturing costs incurred during 2017= direct materials used + direct labor + manufacturin overhead= 323000 + 210000 + 236000= $769,000

You might be interested in
The invention of the ________ addressed two challenges faced by department store owners in the late 19th century: creating detai
Ostrovityanka [42]
The invention of (cash register) addressed two challenges faced by department store owners in the late 19th century: creating detailed sales records and embezzlement by employees.


4 0
3 years ago
Weighted Average Method, Unit Cost, Valuing Inventories Applegate Enterprises produces premier raspberry jam. Output is measured
iris [78.8K]

Answer:

1. 780,000 pints

2. $1

3. $780,000

Explanation:

1. The computation of the equivalent units of production is shown below:

= Units completed and transferred out + completed units in ending inventory  × completion percentage

= 700,000 pints + 200,000 pints × 40%

= 780,000 pints

2. The computation of the unit cost for January month is shown below:

= (Beginning Work in process + Costs added during January) ÷  equivalent units

= ($156,000 + $624,000) ÷ (780,000 pints)

= $1

3. The computation of the assigned units is shown below:

= Units completed and transferred out × unit cost + completed units in ending inventory  × completion percentage × unit cost

= 700,000 pints  × $1 + 200,000 pints × 40% ×$1

= $780,000

3 0
3 years ago
When the price at which the quantity of a product willing to be purchased by customers and the quantity of product willing to be
Olegator [25]
When the price at which the quantity of a product willing to be purchased by customers and the quantity of product willing to be made by a producer are equal, this is known as the equilibrium price. Equilibrium price is the price set by a market in which the amount of products that are supplied is equal to the amount of products that are demanded.
8 0
2 years ago
You have $1 to spend on a vending machine snack. a bag of chips will cost you $1 and a candy bar will also cost you $1. if you c
tensa zangetsu [6.8K]
It's 1 dollar because u have 1 dollar and the chips cost 1 dollar so basically u have no money left
7 0
3 years ago
The agricultural adjustment act (aaa) attempted to solve the "farm problem" by providing federal loans based on crops held in st
Brums [2.3K]
The AAA payed farmers to reduce their production in order to raise prices.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • K-Too Everwear Corporation can manufacture mountain climbing shoes for $33.18 per pair in variable raw material costs and $24.36
    10·1 answer
  • Because of uncertainty about future inflation, the union devotes a large quantity of resources to monitoring inflation indicator
    12·1 answer
  • A 12-month insurance policy was purchased on Dec. 1 for $3,600 and the Prepaid insurance account was increased for the payment.
    12·1 answer
  • What is an example of an inflation risk?
    15·2 answers
  • Your bagel company has a market share of 7% of area breakfast sales and you have a goal to increase that to 10% in 1 year. The m
    15·1 answer
  • ACME Corp. managers lack the will and resources to develop international marketing strategies but are happy when their company's
    15·1 answer
  • Which of the following is true of both paying with a check and paying with a debit card? A)Both are accepted by most people and
    15·2 answers
  • Jeremy is working on a spreadsheet. Which part of the information processing cycle will justify Jeremy's use of the spreadsheet
    13·1 answer
  • What is the difference between a “Named Insured” and a “Driver”?
    5·1 answer
  • using a perpetual inventory system, what is recorded when a customer returns a product and gets the cash back and the product is
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!