1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
6

A mermaid is swimming at sea level when a human comes by. She dives underwater at a rate of 8 meters per second. She continues t

o descend for 20 secconds. What depth is she now?
Mathematics
1 answer:
liubo4ka [24]3 years ago
7 0
You basically just multiply 8 by 20.
You might be interested in
PLSSSSS ANSWERR I NEED ANSWER FAST!!!!!!!!!!
blondinia [14]

Answer: A. 1 in. : 3.6 ft.

Step-by-step explanation: In order to get the scale on the blueprint we just have to divide the measure in real time by the number of the blueprint, if we know that there´s a wall that is 21.6 feet long, and in the blue print is 6 inches long we just divide it: So now we know that for every inch in the blueprint there has to be 3.6 feet on the real construction.  

3 0
3 years ago
What is the slope of the line y = 3?
CaHeK987 [17]
The slope would be 0. Because the line would be flat if all of the y values equal 3, that means the slope = 0. If now x=9 or anything like that, that would be undefined,

I hope this helped! If it does then please thank, rate, and give brainliest answer!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A customer deposits $500 in an account that pays 4% annual interest. what is the balance after 3 years if the interest is compou
docker41 [41]
Going to add on to your variables for the sake of the formula.

Let A = the amount after T years. 
P = Principal amount

A = P(1 +  \frac{r}{n})^{nt}

A = 500(1 +  \frac{0.04}{1})^{1(3)}

A = 500(1 +  \frac{0.04}{1})^{3}

A = 562.432 or ≈ $562.43

The customer would have $562.43 at the end of 3 years. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74
Snezhnost [94]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is the slope of the line passing through the points (1, –5) and (4, 1)?
Naddik [55]
The slope is a 2
here the stpes 
6/3 got 2
y2-ya
x2-x1
then you get 6/3 devide ad that you slope

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME!!! IM REALLY STUCK
    6·1 answer
  • Solve these equations. Show solutions on a number line.<br><br> |x+26| = -5<br><br> (2 answers)
    12·1 answer
  • Write the equation that represents the total cost of ground beef (t) for $1.95 a pound (p)
    9·1 answer
  • Y = -7x + 8 <br> Write in standard form
    15·1 answer
  • Sara is driving home from college for the weekend. The average speed of her car for the trip is 45 miles per hour. Write a verba
    15·1 answer
  • A breakfast diner ordered milk with 1.5% fat but 30 liters of milk with 5% fat were delivered. How many liters of milk with 0% f
    5·1 answer
  • A'Reana earns a weekly allowance for doing chores around the house and for keeping all of her grades above a C. During a particu
    13·1 answer
  • Givien the function 6x+6y=5 rearrange the equation so that x is the independant varible
    11·1 answer
  • Please help me I need a lot of help :(
    6·1 answer
  • A survey was conducted to determine which type of lunch was more popular among the school’s football team. For this purpose, the
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!