1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
14

The ratio of boys to girls in a class is 5 to 6 which is an equivalent. Ratio

Mathematics
2 answers:
Vlad1618 [11]3 years ago
6 0
There are many possible answers.
10:12
15:18
20:24
25:30
30:36
Gennadij [26K]3 years ago
3 0
The easiest way to find an equivalent ratio is simply by timesing one number by something, and then timesing the other number by the same one.  

For example: 
5 X 2 = 10. 
6 X 2 = 12.  
5:2 = 10:12. 

5 X 3 = 15. 
6 X 3 = 18. 
5:2 = 15:18. 

Hope this helps :)
You might be interested in
Juan and Franco collect baseball cards. Juan has baseball cards. Franco has 18 fewer baseball cards than Juan. Together they hav
horsena [70]

Answer:

Franco has 66 baseball cards.

Step-by-step explanation:

This question can be solved by a system of equations.

I am going to say that:

x is the number of baseball cards that Franco has.

y is the number of baseball cards that Juan has.

Franco has 18 fewer baseball cards than Juan.

This means that:

x = y - 18

Also:

y = x + 18

Together they have 150 baseball cards.

This means that:

x + y = 150

Since y = x + 18

x + x + 18 = 150

2x = 132

x = \frac{132}{2}

x = 66

Franco has 66 baseball cards.

8 0
3 years ago
Ann is grouping 38 rocks.she can put them into groups of 10 rocks or as single rocks .what are the different ways Ann can group
photoshop1234 [79]

Answer:

3 and 8/10

Step-by-step explanation:

38/10=3.8 you can have three groups of 10 and 8/10 of another group

4 0
3 years ago
A square garden has a side length of 5 ft. What is the area of the garden?
vichka [17]

formula is lsquare so answer is 25ft

6 0
2 years ago
I need help ASAPPPPPPPPPPPP
Alik [6]

Answer:

The answer most probably is 13.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please check will mark brainlyest
steposvetlana [31]

D is the correct answer.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s the correct answer??
    11·2 answers
  • 20 minutes for $3.75 or 35 minutes for $5.25. Whats the better deal
    12·2 answers
  • Tim bought $2$2 pounds of apples for $$0.50$$0.50 per pound. He also bought $1.5$1.5 pounds of cookies for $$2.10$$2.10 per poun
    12·1 answer
  • romeo makes $12.00 an hour for his first hour of work, $17.00 his second hour, $22.00 his third hour and so on. How much money i
    5·1 answer
  • Bearings And Vectors • The bearing of X from Y is 045 and the bearing of Z from Yis 145, where X, Y and Z are three points in th
    8·1 answer
  • The length of a rectangle is 18 cm and its breadth is 11 cm. Find area of the rectangle.
    14·2 answers
  • A large adult elephant weights 24,000 pounds. A baby elephant, on the other hand, weights only 260 pounds. How much more does th
    6·1 answer
  • Can someone help me please?
    11·2 answers
  • Math work please help
    5·2 answers
  • Find the value of x in the equilateral triangle.<br> Х<br> 3 in
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!