1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
5

What's is x - 4 = - 7

Mathematics
1 answer:
shtirl [24]3 years ago
7 0
X would be equal to -3
in other words x=-3
You might be interested in
Factor the following expression completely 16x^5-x^3
Gnom [1K]

X^(16x^2-1) factor the expression

The answer to the graph
X^3(4x-1)(4x+1)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find each unit price. 5 used books for $9.45
Olegator [25]

Answer:

$1.89 per used book

Step-by-step explanation:

Divide the total price ($9.45) by the amount of items (5) and you get the unit price of $1.89 per item

6 0
3 years ago
Please help me Create a system of two equations but do not solve the system please actually help me please and thank you
mel-nik [20]

Answer:

7r + g = 46

7r + 2g = 50

Step-by-step explanation:

Hi there!

Matt and Trevon both bought supplies from a store, and we know that Matt bought 7 rose bushes and 1 geranium, and spent a total of $46 while Trevon bought 7 rose bushes and 2 geraniums, and spent a total of $50

We know that each rose bush costs a certain amount, and each geranium must cost a certain amount, but we don't know what that amount is; it's also possible that the amounts could be different

So let's say that the cost of one rose bush is r dollars; for Matt, that means that he spent 7r dollars on 7 rose bushes. Trevon also bought 7 rose bushes, meaning he also spent 7r dollars on rose bushes.

Since the cost of the geraniums can be different from the cost of every rose bush, let's express it with a different variable, like g.
Since Matt bought one geranium, he spent g dollars on that one geranium.
Trevon bought 2 geraniums, so he spent 2g dollars on the geraniums

The total cost of what Matt spent on flowers was 7r + g dollars (7 rose bushes + 1 geranium), which is equal to 46 dollars

As an equation, that can be written as 7r + g = 46

Trevon spent 7r + 2g dollars (7 rose bushes + 2 geraniums), which gave him a total of $50

As an equation, that can be written as 7r + 2g = 50
The two equations therefore are:
7r + g =46
7r+2g=50
Hope this helps!

Take a look here to practice with a similar problem if you wish (you don't have to look at the actual solving portion): brainly.com/question/14033905

8 0
2 years ago
Solve the equation sin theta = 0.3 to the nearest tenth. Use the restrictions 90degrees < theta < 180degrees.
Alexxandr [17]
We first do:
∅ = sin⁻¹(0.3)
∅ = 17.5°

To go into the second quadrant, we add 90°.
∅ = 17.5 + 90
= 107.5°
The answer is A.
5 0
4 years ago
How much is 14 divided by 8218
s344n2d4d5 [400]
The answer should be 0.001703578
5 0
4 years ago
Other questions:
  • Last Wednesday, students could choose ham or turkey sandwiches for lunch. The cafeteria made 60 sandwiches in all, 90% of which
    11·2 answers
  • 1 third of the weight is ten
    6·2 answers
  • Can anyone solve this radical equation?
    5·2 answers
  • ANSWER QUICK PLEASE
    6·1 answer
  • What is the area of a circle with a diameter of 13.2cm
    13·1 answer
  • Decide whether the rates are equivalent. 126 points every 3 games 210 points every 5 games. What is the answer?
    7·1 answer
  • Given the equation y = 3x-5, what is the slope
    10·1 answer
  • What is four loads of stone that weighs 2/3rds of a ton and how can you find the weight of 1load of stone
    6·1 answer
  • X = 42 whats the answer
    7·1 answer
  • Milan tutors history. For each hour that he tutors, he earns 50 dollars. His earnings, (in dollars), after tutoring for hours is
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!