1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr_godi [17]
3 years ago
11

According to the given information, quadrilateral RECT is a rectangle. By the definition of a rectangle, all four angles measure

90°. Segment ER is parallel to segment CT and ______________ by the Converse of the Same-Side Interior Angles Theorem. Quadrilateral RECT is then a parallelogram by definition of a parallelogram. Now, construct diagonals ET and CR. Because RECT is a parallelogram, opposite sides are congruent. Therefore, one can say that segment ER is congruent to segment CT. Segment TR is congruent to itself by the Reflexive Property of Equality. The Side-Angle-Side (SAS) Theorem says triangle ERT is congruent to triangle CTR. And because corresponding parts of congruent triangles are congruent (CPCTC), diagonals ET and CR are congruent.
Mathematics
1 answer:
mash [69]3 years ago
3 0
I think this would be answer <span>Same-Side Interior Angles Theorem</span>
You might be interested in
Kylee bought a pack of 12 cookies. One -third of the cookies are peanut butter. How many of the cookies in the pack are peanut b
brilliants [131]
4 cookies in the pack are peanut butter. You can find this by dividing 12 by 3 to get 4.
3 0
3 years ago
Airpods were marked down from $219.99 to $183.50.
lina2011 [118]

Answer:

a) 16.59%

b) $207.35

Step-by-step explanation:

you can check it

3 0
3 years ago
large pizza costs $8.95, plus $0.65 for additional toppin. Remi paid $10.90 for a large pizza. How many additional toppings did
umka2103 [35]

Answer: 3 toppings

Step-by-step explanation:

I used a calculator

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which fraction is less?<br> 2/5 or 1/6
Alexxx [7]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

convert ti decimal then compare the two

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are school supply shopping in together as a package of six pencils for $2.70 how much does each pencil cost
Darya [45]

Answer:

0.45 cents

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The first three terms of a geometric sequence are shown below.
    11·1 answer
  • There are 26 students at Williams math class the mean height of the student is 160 cm and the median height is 156 cm to inch aq
    6·1 answer
  • Which of the following is the estimated sum of fifty-five, sixty, and sixty-five using compatible numbers?
    7·1 answer
  • Lengths in circles!<br><br> Please get it right
    9·1 answer
  • Proper and improper fractions with shaded in
    11·1 answer
  • Beth has $300 in her bank account. She buys x shirts for $20 each. what is an inequality. Beth can use to find how many shirts s
    6·1 answer
  • Oliver saves pennies and he saves the same number of pennies each week. His father gave him a jar of pennies to get him started.
    13·1 answer
  • rest of the world 39 hours in 6 days if Kristen wants the same amount of hours each day how many hours did she work each day wri
    7·1 answer
  • Please answer correctly! I will mark Brainliest!
    12·1 answer
  • Pls help! Solve for p) (p+3)/m = -1
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!