1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
3 years ago
5

A bottle of body wash costs $2.88 and contains 12 ounces. how much does it cost per ounce?

Mathematics
1 answer:
Andrew [12]3 years ago
6 0
$2.88/12=0.24 cents per ounce
You might be interested in
Line m passes through (-5,0) and (-3,2)
nata0808 [166]

Answer:

Yes, they are parallel

Step-by-step explanation:

Find the slopes of the lines using rise over run (y2 - y1) / (x2 - x1)

Find the slope of line M:

(y2 - y1) / (x2 - x1)

(2 - 0) / (-3 + 5)

2/2

= 1

Find the slope of line N:

(y2 - y1) / (x2 - x1)

(4 - 2) / (0 + 2)

2/2

= 1

So, the two lines have the same slope of 1, meaning that they are parallel because parallel lines have the same slope.

They are parallel.

5 0
3 years ago
If AABC = APQR, then<br> AB =
Gennadij [26K]

Answer:

AB = PQ

Step-by-step explanation:

ABC = PQR

The angles are equal and the segments are equal

for the angles

A = P

B = Q

C = R

For the segments

AB = PQ

BC = QR

AC = PR

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bro i didnt even go on brainly for the past week and a half and they do this?
docker41 [41]
Yeah sameee, they remove my brainliests too☹️
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
When 4 is added to five times a number the sum is 34. Find the number. *
slavikrds [6]

Answer:

let the number be 'x'

now,

  • 4+5x=34
  • 5x=34-4
  • x=30/5
  • x=6

so, the number is 6.

hope it helps

stay safe, healthy and happy.

8 0
3 years ago
Two payment options to rent a car: You can pay $20 a day plus 25¢ a mile (Option A) or pay $10 a day plus 50¢ a mile (Option B).
BaLLatris [955]

You must drive more than 40 miles to make option A the cheaper plan

<em><u>Solution:</u></em>

Two payment options to rent a car

Let "x" be the number of miles driven in one day

<em><u>You can pay $20 a day plus 25¢ a mile (Option A)</u></em>

25 cents is equal to 0.25 dollars

OPTION A :  20 + 0.25x

<em><u>You pay $10 a day plus 50¢ a mile (Option B)</u></em>

50 cents equal to 0.50 dollars

Option B: 10 + 0.50x

<em><u>For what amount of daily miles will option A be the cheaper plan ?</u></em>

For option A to be cheaper, Option A must be less than option B

Option A < Option B

20 + 0.25x < 10 + 0.50x

Solve the inequality

Add -0.50x on both sides

20 +0.25x -0.50x < 10 + 0.50x - 0.50x\\\\20 - 0.25x < 10

Add - 20 on both sides,

20 - 0.25x - 20 < 10 - 20\\\\-0.25x < -10

\mathrm{Multiply\:both\:sides\:by\:-1\:\left(reverse\:the\:inequality\right)}

0.25x > 10

Divide both sides by 0.25

x > 40

Thus you must drive more than 40 miles to make option A the cheaper plan

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Given this data, what is the range of the average word
    15·1 answer
  • A rectangular room has a perimeter of 70m and is 20m long. Write an equation to represent the area.
    13·2 answers
  • Maria invests $6,154 in a savings account with a fixed annual interest rate of 8% compounded continuously. What will the account
    13·1 answer
  • Burt's burger barn sold 495 hamburgers today. The number sold with cheese was half the number sold without cheese. How many of e
    13·1 answer
  • Please help me figure out where to put these. I'm confused on how this works​
    7·1 answer
  • What is the surface area of the cube below?
    10·1 answer
  • Question 8 (1 point)
    13·1 answer
  • Find the volume of the pyramid.
    5·2 answers
  • HELP TwT
    7·1 answer
  • Find the 90th term of the arithmetic sequence, <br> 8.9, 13.6, 18.3, 23, …
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!