1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
3 years ago
11

A bag contains 4 red marbles, 2 blue marbles, 1 purple marble, and 3 green marbles.

Mathematics
1 answer:
STatiana [176]3 years ago
7 0

Answer:

10 outcomes

Step-by-step explanation:

The number of outcomes is the number of marbles in the bag since we are taking out one marble

4+2+1+3 = 10

There are 10 outcomes

You might be interested in
Carissa earns $450 per week for a 40 hour work week plus $16.83 per hour for each hour of overtime after 40 hours. Write an equa
gavmur [86]

Answer:

W = 450 + 16.83V

Step-by-step explanation:

For 40 hours Carissa

earning = $450

earning for 1 hour of over time = $16.83

multiplying both side by V

earning for v hour of over time = $16.83*V = $16.83V

weekly wage(W) = earning for 40 hours + earning for V hour of over time

W = 450 + 16.83V

Thus equation will be as given below for weekly earning

8 0
3 years ago
PLEASE HELPPP ITS DUE TODAY ILL GIVE U A GOOD REVIEW THINGY
mariarad [96]
I think your answer would be G:)
5 0
2 years ago
The amount a hardware store pays for buying nylon rope is represented by the equation y = 0.08x, where 'y' is the price it pays
Debora [2.8K]

Answer:

0.025 $/in.

The store bought 300 ft of rope.

1 ft = 12 in.

300 ft * 12 in./ft = 3600 in.

The store bought 3600 inches of rope.

The store sells 40 inches of rope for $1.60. We can find the selling unit price of rope in dollars per inch.

($1.60)/(40 in.) = $0.04/in.

The store sells the rope at a price of $0.04 per inch.

The store sold all the rope at $0.04/in.

3600 in. * $0.04/in. = $144

The store sold all the rope for $144.

The profit was $54 for selling ll the rope.

$144 - $54 = $90

The bought the rope for $90.

The cost is dollars per inch is

($90)/(3600 in.) = 0.025 $/in.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A Store has 120 customers in 6 hours.What is the unit rate in customers per hour
zvonat [6]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

120/6=20

3 0
3 years ago
X - 8 = -10<br><br> What’s x
Over [174]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

x-8=-10

x=-10+8

x=-2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with 2 questions in distributive property
    9·1 answer
  • X2 −2x + y2 − 6y = 26 what is the radius
    7·1 answer
  • Write two decimals that are equivalent to the given decimal.<br> 0.60 and 0.9
    12·1 answer
  • Many communities today are concerned with their local government’s ability to appropriately manage the taxes it collects. If a g
    7·2 answers
  • Brooks built two similar wooden chests in the shape of rectangular prisms. She used 16 pints of paint to cover the outside of th
    11·1 answer
  • Whats the scientific notation of 0.258
    14·1 answer
  • The table below shows some prices at a produce stand.
    6·1 answer
  • Simplify the expression <br> 49<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{1}{
    15·1 answer
  • Um yeah I'm kinda slow sooo can sm body help me.What is 10% of 15.8?​
    5·2 answers
  • tonya earned $5.00 she put half of the money into savings and kept the rest to spend.she bought a toy for $2.00.how much spendin
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!