1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ser-zykov [4K]
3 years ago
7

PLEASE HELP!! 18 POINTS

Mathematics
1 answer:
Julli [10]3 years ago
7 0
The answer is D. 12+5=17 and 5*12+5=65.
This equation is correct because adult tickets cost five dollars (5 per adult) and childrens tickets cost one dollar (one per child), which need to be added together to get the total.
You might be interested in
Herald's Printing needs to ship 56,000 programs to the Queen basket team. The printing company can fit 800 programs in each box.
sasho [114]

Answer:70

Step-by-step explanation:  It’s simply division.  56,000 programs, divided into boxes, with 800 in each box, will need 70 boxes.

5 0
2 years ago
What is the unit rate of four pounds of apples that cost $1.96
forsale [732]
\frac{1.96}{4}=0.49

Solution: 0.49 pounds
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Veronika [31]

Answer:

Option 1 is the correct fraction as a division problem

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The patriot diner sells 2 cheeseburgers and one soda for $11.00 and 3 hamburgersand 2 sodas for $18.00. What is the cost of a ch
kvasek [131]

Answer: the cost of a cheeseburger is $4

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one cheeseburgers.

Let y represent the cost of one Soda.

The patriot diner sells 2 cheeseburgers and one soda for $11.00. It means that

2x + y = 11 - - - - - - - - - - - 1

She also sells 3 cheeseburgers and 2 sodas for $18.00. It means that

3x + 2y = 18 - - - - - - - - - - -2

Multiplying equation 1 by 3 and equation 2 by 2, it becomes

6x + 3y = 33

6x + 4y = 36

Subtracting, it becomes.

- y = - 3

y = 3

Substituting y = 3 into equation 1, it becomes

2x + 3 = 11

2x = 11 - 3 = 8

x = 8/2 = 4

6 0
3 years ago
15.3+x=1.3-x so how do I solve it
anzhelika [568]

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

Let's try getting rid of the numbers to isolate the x.

Add x on both sides to get rid of the x on the right side and to get 2x on the left side. This leaves us with 15.3 + 2x = 1.3

Subtract 15.3 on both sides to get rid of the 15.3 on the left side.

This would leave us with 2x = -14

Divide 2 on both sides to isolate the x.

The answer is x = -7

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of time, t, for the given values of distance, d, and rate, r?
    15·1 answer
  • Amy is backpacking with her friends. At the base of a hill, they find the temperature to be 23.7°C. As they reach the summit sit
    13·1 answer
  • Carlin wants to determine the general attitude toward math of the students in the school. Which of the following methods will pr
    5·2 answers
  • Five tickets to a baseball game cost $60. How much do 3 tickets cost? A. $48 B. $36 C. $24 D. $12
    12·2 answers
  • An increase of 65% followed by a decrease of 35%
    13·1 answer
  • How do you do the problem <br><br> a(b+c+1)
    6·1 answer
  • Did I do this correctly?
    12·1 answer
  • Help me plssssssssssssss
    5·1 answer
  • If AC = 2, CD = 6, and CE = 3, what is BC?
    10·2 answers
  • What is Jamal’s weight in kilograms if he weighs 156 pounds? Round to the nearest tenth if necessary. Jamal weighs 34.7 kilogram
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!